Przejdź do treści strony

Aktualności

Harmonogram otwarcia Zabytkowej Wieży Ciśnień w Olsztynku.


Zabytkowa Wieża Ciśnień w Olsztynku jest otwarta dla zwiedzających zgodnie z rozpiską harmonogramów.

Grupy zorganizowane (powyżej 10 osób), mają możliwość zwiedzania Wieży w innych terminach, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod nr tel. 89 519 54 90 lub 535 483 679. Rezerwacja powinna zostać zgłoszona najpóźniej dwa dni przed planowanym terminem zwiedzania obiektu.


WSTĘP BEZPŁATNY

Historia Zabytkowej Wieży Ciśnień

Wieżę ciśnień wzniesiono w 1906 r. i posadowiono na płycie betonowej zagłębionej na 1,7 m poniżej poziomu terenu. Kubatura całej budowli ma objętość 1500 m³, a wysokość od najniżej położonego wejścia wynosi 34,42 m. Budowla posiada konstrukcję szkieletową z ośmioma ustawionymi narożnie słupami żelbetowymi i wypełnieniem cegłą ceramiczną. Na trzonie wieży umieszczona została głowica licowana cegłą ceramiczną. Dach pokryto dachówką ceramiczną. Zastosowanie żelbetu w konstrukcji wieży, podczas budowy było rozwiązaniem nowatorskim. Zbiornik wody wykonano z czerwonej cegły o pojemności 150 m³ (średnica 8 m i wysokość 4 m). Tym samym budowa wieży zapoczątkowała historię wodociągową Olsztynka. Komunalne wodociągi oddane zostały do użytkowania w 1910 r. Woda pobierana była studniami głębinowymi z ujęcia w centrum miasta, przy ul. Górnej i pompowana do wieżowego zbiornika wody umieszczonego na wysokości ok. 27 m. Następnie grawitacyjnie była rozprowadzana po mieście. Zabytkowa Wieża Ciśnień do dzisiaj zachowała swój pierwotny kształt.
Wieża służyła mieszkańcom do rozpoczęcia II wojny światowej, uniknęła zniszczenia podczas działań wojennych i była użytkowana do 1995 roku.
16 marca 2000 roku została wpisana do rejestru zabytków.
W 2017 r. Gmina Olsztynek otrzymała dofinansowanie na realizacje zadania pn. „Rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego regionu poprzez remont i modernizację zabytkowej wieży ciśnień”. Zadanie było realizowane przy pomocy środków dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020, wartość projektu wyniosła ponad 5.000.000,00 zł, z czego ponad 3.000.000,00 zł to środki europejskie. Celem projektu była rozbudowa i modernizacja istniejącej wieży ciśnień.
W 2019 roku rozpoczęto prace budowlane zmierzające do rewitalizacji, modernizacji i rozbudowy wieży. W ramach inwestycji wykonano: rozbiórkę pomieszczenia technicznego i schodów drewnianych, nową posadzkę i stropy, renowację elewacyjnych detali architektonicznych między przyporami pod zbiornikiem betonowym wieży, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, taras zielony, przeszkloną antresolę widokową, wymianę pokrycie dachowego, ocieplenie wieży oraz miejsca parkingowe. Dodatkowo na terenie obiektu powstała nowa sala konferencyjna o powierzchni 59,65 m². Utworzono szyb windowy do wysokości szóstego piętra budowli. Winda osobowa o powierzchni 4,25 m² zatrzymuje się na każdym piętrze. Dzięki temu można komfortowo, niezależnie od kondycji osobistej zwiedzić cały obiekt, w szczególności taras zieleni i widokowy.
Zadanie zostało zakończone w grudniu 2019 roku, natomiast 24 lipca 2020 r. nastąpiło oficjalne otwarcie. Dzięki realizacji projektu budynek pełni funkcję szkoleniową, konferencyjną, multimedialną z wyznaczoną częścią widokową i rekreacyjną.