Przejdź do treści strony

Wizyta delegacji z gmin partnerskich w Olsztynku

W trakcie uroczystości Dni Olsztynka do naszego miasta zawitały delegacje z partnerskich gmin Walkenried i Łapsze Niżne. To trzydniowe wydarzenie było niezapomnianym doświadczeniem, pełnym ciekawych spotkań i inspirujących momentów.

Pierwszego dnia goście zwiedzili Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce, gdzie mieli okazję zapoznać się z pracą wszystkich oddziałów. Następnie wraz z mieszkańcami i uczestnikami obchodów wzięli udział w okazałej paradzie przez ulice Olsztynka.

Następnego dnia odwiedzili Hutę Szkła, gdzie mogli zgłębić tajniki lokalnego rzemiosła. Popołudniowy rejs katamaranem po jeziorze był doskonałą okazją do podziwiania malowniczych widoków i degustacji świeżych ryb z Gospodarstwa Rybackiego. Wieczorem wszyscy wzięli udział w kulturalnych i rozrywkowych wydarzeniach Dni Olsztynka, co uczyniło dzień pełnym niezapomnianych wrażeń.

Trzeciego dnia wybrano się do Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku, gdzie można było poczuć ducha przeszłości naszego regionu, a następnie do wioski rycerskiej, gdzie uczestniczono w rekonstrukcjach życia rycerskiego, z bliska przyglądając się rzemiosłom i zwyczajom z czasów średniowiecza.

Cały pobyt został uświetniony powitaniem lata podczas obrzędu „Wianki” w Łutynowie, gdzie wszyscy razem wzięli udział w tradycyjnym grillu przygotowanym przez Panie z KGW Łutynowo. Dodatkową atrakcją spotkania był koncert zespołu Swojska Nutka, który ożywił atmosferę i doskonale oddał klimat lokalnych tradycji. To wydarzenie nie tylko umocniło nasze partnerskie więzi, ale również dostarczyło niezapomnianych wspomnień oraz wartościowych doświadczeń kulturowych dla wszystkich uczestników.

W dniach 27-30 czerwca mieliśmy przyjemność gościć delegację z  gminy partnerskiej Ostercappeln.

Pierwszego dnia wizyty, nasi goście mieli okazję zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. To nowoczesne i interaktywne muzeum w wyjątkowy sposób ukazuje historię ruchu Solidarność oraz przemiany demokratyczne w Polsce. Wizyta w tym miejscu była dla naszych gości niezwykle pouczająca i inspirująca. Po wizycie w muzeum, delegacja udała się na spacer po malowniczym Starym Mieście w Gdańsku. Uczestnicy mieli okazję podziwiać zabytkową architekturę, urokliwe uliczki oraz niepowtarzalną atmosferę tego historycznego miejsca.

Kolejne dni wizyty upłynęły na odkrywaniu uroków naszego regionu. Delegacja zwiedziła miasto Olsztyn, gdzie miała okazję zapoznać się z jego historią i kulturą. Następnie goście udali się do Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, gdzie mogli zobaczyć tradycyjne budownictwo i poznać dawne zwyczaje mieszkańców regionu. Odwiedzili również Hutę Szkła Artystycznego, gdzie mieli okazję zobaczyć proces tworzenia pięknych wyrobów szklanych, a w dalszej kolejności zwiedzili Zabytkową Wieżę Ciśnień. Kolejnym punktem programu była wizyta w Multimedialnym Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka. Ostatnim, ale równie ważnym punktem programu, było spotkanie ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Olsztynku. Nasi goście mieli okazję zapoznać się z codzienną działalnością strażaków oraz ich specjalistycznym sprzętem.

Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijać i przynosić kolejne owoce w przyszłości. Jesteśmy pewni, że wspomnienia z tych wizyt będą nas inspirować i umacniać nasze więzi partnerskie.