Przejdź do treści strony

Rusza gminna komunikacja publiczna

21 sierpnia br. wystartuje w Olsztynku gminna komunikacja publiczna. Będzie więcej tras, ale także połączeń, szczególnie w ciągu dnia, z których będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy gminy. Na ten cel Olsztynek otrzymał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest Gmina Olsztynek. Sieć połączeń będzie obsługiwało 10 linii autobusowych:

  • Linia 523B Ameryka – Olsztynek – Mierki – Kołatek – Świerkocin – Swaderki – Selwa – Marózek - Lipowo Kurkowskie - Selwa (wieś) – Kurki – Dąb - Zgniłocha
  • Linia 524 Gietrzwałd – Tomaryny – Biesal - Guzowy Piec – Mańki – Samagowo – Mycyny – Ameryka - Olsztynek
  • Linia 570 Wigwałd – Gaj – Elgnówko – Tolejny – Wilkowo - Olsztynek
  • Linia 571 Olsztynek - Sudwa - Karczma Świętajńska - Platyny - Warlity Małe
  • Linia 572A Olsztynek – Łutynówko – Łutynowo – Nadrowo – Maróz - Waplewo
  • Linia 572B Waplewo – Lutek – Pawłowo – Kunki – Jemiołowo - Olsztynek
  • Linia 577 Drwęck – Lichtajny – Królikowo - Olsztynek
  • Linia 579 Olsztynek – Pawłowo - Dębowa Góra – Mielno – Tymawa – Sitno
  • Linia 580 Waplewo – Jadamowo - Witramowo - Waplewo
  • Linia 581 Waplewo – Pawłowo - Gąsiorowo Olsztyneckie - Dębowa Góra – Pawłowo - Olsztynek

W samym Olsztynku autobusy będą zatrzymywać się na przystankach: Skansen, Dworzec PKP, ul. Szkolna, ul. Staromiejska, ul. Ostródzka. 9 linii autobusowych obsługiwać będzie Firma PTO Lipnicki Sp. z o.o. Sp.k. Linie Olsztynek – Dąb obsługiwać będzie z kolei firma Fasrer Sp. z o.o. Sp.k. jeden z operatorów Powiatowej  Komunikacji Publicznej. 

Celem jest przede wszystkim organicznie wykluczenia komunikacyjnego wśród mieszkańców gminy Olsztynek. Rozkłady jazdy i przebiegi tras opracowano bazując na potrzebach uczniów szkół podstawowych i średnich oraz uwagach zgłaszanych przez mieszkańców naszej gminy.

Dotychczas transport szkolny działał w ograniczonym zakresie. Zwracali na to uwagę mieszkańcy m.in. podczas zebrań wiejskich, którzy zgłaszali problemy związane z dojazdem do pracy, szkoły czy lekarza. Szczególnie osoby starsze nie rozumiały, dlaczego nie mogą skorzystać z autobusu szkolnego, choć są w nim wolne miejsca. Nie trafiały do nich tłumaczenia, że takie są przepisy prawne dotyczące przewozu dzieci i młodzieży do szkół.

Ceny biletów

Sprzedaż biletów będzie prowadzona w autobusach oraz za pośrednictwem platform internetowych. Na terenie gminy Olsztynek bilet normalny jednorazowy będzie kosztował  4 zł bez względu na długość trasy, 6 zł jeśli przejazd będzie na terenie dwóch lub więcej gmin np. z Olsztynka do Gietrzwałdu lub Purdy. Bilety  miesięczne kosztować będą 160 zł i ważne będą na wszystkich liniach, których organizatorem jest gmina Olsztynek.  W komunikacji będą honorowane ulgi ustawowe.

Świadczone usługi przewozu publicznego transportu zbiorowego w znaczący sposób polepszą możliwości przemieszczania się mieszkańców naszej gminy. Nowe połączenia umożliwią również transport do gminy Gietrzwałd i Purda.

Rozkłady jazdy, cenniki i informację o ulgach są dostępne na stronie internetowej https://time4bus.com/t4b/www/  oraz w aplikacji Time4BUS