Przejdź do treści strony

Olsztynecki Orszak Trzech Króli

„Odnowi oblicze ziemi” – z takim hasłem nawiązującym do pamiętnych słów św. Jana Pawła II, 6 stycznia 2019 roku wyruszył olsztynecki Orszak Trzech Króli. Przeszedł ulicami miasta, aby na rynku wraz z Trzema Królami oddać pokłon Nowonarodzonemu.

Orszak Trzech Króli jest to przedstawienie Jasełek, wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi - zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców, zwłaszcza dzieci. Głównym organizatorem olsztyneckiego Orszaku jest Szkoła Podstawowa nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku. Ponadto w organizację Orszaku zaangażowali się: Miejski Dom Kultury w Olsztynku, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Olsztynku, Szkoła Podstawowa SPSK im. św. Jana Pawła II w Olsztynku, Przedszkole Miejskie w Olsztynku, Zespół Szkół im. K.C. Mrongowiusza w Olsztynku, Swojska Nutka, Konwent Rycerzy św. Piotra w Olsztynku, Policja i Straż Miejska w Olsztynku.

VI już Orszak Trzech Króli tradycyjnie rozpoczął się Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przy pięknej słonecznej pogodzie Trzej Królowie, w asyście swoich rycerzy, przeszli ulicami naszego miasta, aby pokłonić się Bożej Dziecinie. Tegoroczni Trzej Królowie to: Marek Żmijewski, Wojciech Jaroszewski oraz Cezary Krasowski. W czasie drogi Orszak zagrzewała śpiewem Swojska Nutka. Tradycyjnie w dwóch miejscach królowie napotkali na trudności. Pierwszą z nich była wizyta w Pałacu Heroda. Druga przeszkoda – Walka Dobra ze Złem – spotkała uczestników przy Zamku. Po drodze do stajenki, w której czekała Święta Rodzina, wszyscy uczestnicy mieli okazję, by przejść przez Bramę do nieba. W tym roku w tę rolę Świętej Rodziny wcielili się Anna i Paweł Grzegrzółka z maleńką Marysią. Na zakończenie były podziękowania ze strony proboszcza Stanisława Pietkiewicza, za tak liczny udział, który jak podkreślano jest świadectwem złożonym nowo narodzonemu Jezusowi. Tradycyjnie uczestnikom orszaku rozdane zostały tekturowe korony oraz śpiewniki z kolędami.