Przejdź do treści strony

Olsztynecki Jarmark Wielkanocny

W Niedzielę Palmową, 24 marca br. jak co roku odbył się Jarmark Wielkanocny. Na Placu św. Piotra zgromadziło się wielu uczestników, pomimo niepewnej pogody. Wystawcy prezentowali swoje wyroby, wzbogacając przestrzeń placu o kolorowe ozdoby, piękne palmy i zachwycające stroiki.

Przez cały dzień odbywała się prawdziwa uczta dla zmysłów, podczas której goście mieli okazję degustować i zakupić różnorodne potrawy wielkanocne, miody, chleby, wędliny, domowe ciasta i inne pyszności. Szczególną uwagę przyciągały stoiska prowadzone przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Kurek i Mierek, oferujące tradycyjne przysmaki. Nie brakowało także stoisk prezentujących rękodzielnicze wyroby lokalnych artystów.

Uczniowie z Zespołu Szkół im. K. C. Mrongowiusza serwowali pyszne potrawy, takie jak zupa chrzanowa, żurek czy babeczki wielkanocne. Dla dzieci przygotowany został specjalny kącik wielkanocny, gdzie pod czujnym okiem Pań z Biblioteki Miejskiej odbywały się warsztaty rękodzielnicze oraz zabawne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Nie zabrakło również fotościanki, przed którą można było uwiecznić wiosenne chwile.

Na scenie wystąpili uczniowie ze szkół i przedszkoli z Gminy Olsztynek, zachwycając publiczność swoimi występami. Dodatkowo, zespoły działające przy olsztyneckim Domu Kultury podbiły serca widzów swoim repertuarem. W Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku odbył się "spacer z etnografem" po wystawach czasowych, prezentujących różnice w tradycjach świątecznych różnych regionów oraz ciekawostki związane z lokalnymi obyczajami.

Serdeczne dziękujemy wszystkim wystawcom, artystom oraz organizatorom, którzy z determinacją i zaangażowaniem przygotowywali to wydarzenie. Olsztynecki Jarmark Wielkanocny, choć dotknięty niesprzyjającą aurą, zdołał przyciągnąć mieszkańców i turystów, stając się kolejnym wyrazem bogatej tradycji świątecznej w regionie