W związku z niewykorzystaniem puli środków przeznaczonych na tegoroczny konkurs informujemy o rozpoczęciu naboru uzupełniającego do Programu Działaj Lokalnie 2020.
Ze względu na zagrożenie koronawirusem w Polsce zmienione są cele programu. Cała pula pozostałej dotacji w tej edycji konkursu przeznaczona zostanie na przeciwdziałanie epidemii oraz jej negatywnym skutkom. W ramach nowych celów proponujemy dwa priorytety:
a) Wsparcie samopomocy społeczności lokalnej w radzeniu sobie z epidemią i jej skutkami. Walka z epidemią to działania inferencyjne takie jak: szycie maseczek, czy zaopatrywanie osób starszych w produkty żywnościowe. Natomiast przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii może dotyczyć różnych obszarów, np. edukacji, sportu, kultury, zdrowia, aktywności społecznej. Może też wynikać z pojawiających się problemów takich jak między innymi: bezrobocie, ubóstwo, wykluczenie społeczne, izolacja społeczna. Zakres jest szeroki, bo te potrzeby mogą być różne i zmieniać się w czasie.
b) Dostosowanie sposobów działań organizacji i grup nieformalnych do warunków epidemii. Tutaj wskazana jest kreatywność i stwarzanie rozwiązań, które można potem upowszechniać. Mogą to być projekty, których celem jest budowa więzi społecznych i samoorganizacji społeczności lokalnych; przeciwdziałanie skutkom epidemii, takim jak: izolacja społeczna, trudności w dostępie do edukacji, wzrost ubóstwa, bezrobocia, wykluczenie społeczne. NGO działające na rzecz dobra wspólnego w czasie sytuacji kryzysowych mogą wnioskować o wzmocnienie infrastruktury IT (w tym dostępu do Internetu).
Dodatkową zmianą w regulaminie jest możliwość finansowania działań akcyjnych i jednorazowych (trwających krócej niż 3 miesiące ale nie krócej niż 1 miesiąc), ale wyłącznie zmniejszające negatywne skutki epidemii.
W ramach konkursu „DL 2020” odpowiedzi na poszczególne pytania wniosku mogą być krótsze, mniej obszerne, bez pogłębionych analiz. Istnieje możliwość wstawienia odpowiedzi „Nie dotyczy”. W odpowiedzi na pytanie 15.a powinny znaleźć się zapisy mówiące o tym jak projekt będzie przeciwdziałał epidemii i/lub jej skutkom. Nieobowiązkowe pytanie we wniosku to: 15.f, 15.i, 15.j, 16, 21. W pytaniu 22 wystarczy zaznaczyć jedną, dowolną odpowiedź.
Pozostałe warunki konkursu pozostają bez zmian – to dalej mają być działania oddolne, angażujące mieszkańców. Kwota wnioskowanej dotacji nie przekracza 6.000 złotych. Organizacja ma zaplanowany wkład własny w wysokości minimum 25% wartości wnioskowanej dotacji, z czego min. 5% w postaci finansowej, pozostała część w postaci wkładu usługowego, rzeczowego lub pracy wolontariuszy.
Nabór wniosków poprzez Generator (http://system.dzialajlokalnie.pl/) trwać będzie od dnia 15.06.2020 r. do dnia 30.06.2020 r. Projekty muszą być zrealizowane w terminie od 01.07.2020 r. do 31.12.2020 r. - projekty musza trwać od 1 do 5 miesięcy.
Szczegółowe informację dostępne u pana Macieja Wąsik pod numerem telefonu: 508 701 237 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 15:00.