Przejdź do treści strony

"Gość w dom, Bóg w dom", czyli relacja z wizyty Rodaków z Mejszagoły w Olsztynku

Początek przyjaźni

Mejszagoła jest gminą partnerską Olsztynka. Stąd pomysł nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku, aby nawiązać bliższe relacje z uczniami Gimnazjum im. księdza Józefa Obrembskiego w Miejszagole. Inicjatorami licznych działań prowadzących do kolejnych spotkań z Rodakami stali się państwo Katarzyna i Maciej Hacia. Nie udałoby się jednak osiągnąć tak wiele bez pomocy i zaangażowania całej społeczności lokalnej. Dwukrotnie organizowano wyjazdy do Mejszagoły i okolic, by zawieźć Rodakom prezenty gromadzone przy udziale wszystkich mieszkańców Olsztynka pod hasłem "Paczka na Litwę". Pani dyrektor Beata Bukowska, która gościła wraz z uczniami naszej szkoły w Gimnazjum im. księdza Józefa Obrembskiego w Miejszagole, zaprosiła Rodaków do Olsztynka. Wizyta czterdziestu uczniów i ich nauczycielek w naszej pięknej okolicy trwała od 23 do 26 kwietnia.

Atrakcjom nie było końca

Po przyjeździe do Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Perkoz wieczorem miało miejsce wspólne ognisko przy akompaniamencie akordeonu (Maciej Hacia) i gitary (Jerzy Tytz). W spotkaniu uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, rodzice, nauczyciele i przyjaciele szkoły.

Kolejny dzień obfitował we wrażenia edukacyjno - artystyczne. Nasi goście odwiedzili Szkołę Podstawową nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego, gdzie uczestniczyli w lekcjach historii. Pierwszą część zajęć przeprowadził absolwent szkoły pan Grzegorz Kluczek, obecnie kierownik Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Zajęcia były poświęcone historii i dziedzictwu Państwa Zakonnego. Dzieci miały okazję zapoznać się również ze specyfiką pracy muzealnika. Pan Grzegorz, oprócz prezentacji multimedialnej, przywiózł wiele ciekawych eksponatów (monety, stare naczynia, elementy uzbrojenia), które można było obejrzeć, a nawet dotknąć. Druga część zajęć została przeprowadzona przez panią Ewę Zarzecką. Dotyczyły one Unii polsko - litewskiej w Krewie. Dzieci poprzez zabawę zapoznały się z najważniejszymi faktami związanymi z tym wydarzeniem. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie pana Mariusza Jankowskiego, członka Bractwa Rycerskiego „Konwent Świętego Piotra” w Olsztynku, który zaprezentował elementy ubioru i uzbrojenia  średniowiecznych rycerzy.

Następną atrakcją czekającą na gości był spektakl „Nasz Mały Książę” przygotowany przez Annę Ciesielską i jej kreatywnych wychowanków z klasy 7c. O godz. 12.00 w kinie "Grunwald" przybyłych Rodaków z Litwy oficjalnie powitała pani dyrektor Beata Bukowska. Głos zabrała także jedna z nauczycielek gimnazjum w Mejszagole, przybliżając zgromadzonym na widowni uczniom naszej szkoły, przedstawicielom władz miasta, przybyłym darczyńcom oraz mieszkańcom Olsztynka historię swego miasta oraz opowiadając o szkole. Głos zabrał także pan Jerzy Tytz. Po części oficjalnej przenieśliśmy się w świat Małego Księcia. W atmosferę spektaklu wprowadziła nas piosenka „Mały Książę i Róża” zaśpiewana przez Kornelię Zych z kl. 5a. Następnie aktorzy zaprezentowali widzom własną koncepcję omówionej na lekcjach polskiego powiastki filozoficznej. Lektura bowiem zainspirowała ich do napisania scenariusza przedstawienia, gdzie mieszkańcami planet odwiedzanymi przez Małego Księcia nie byli dorośli (jak w oryginale), ale dzieci - tak wcześnie już zagubione na własnych planetkach samotności, próżności i uzależnień. Efekt pracy nad spektaklem przerósł oczekiwania polonistki. Widownia śledziła współczesną historię Małego Księcia z zapartym tchem, zaś aktorzy naprawdę mają powody do dumy. Wśród nich Bartosz Jastrzębowski z kl. 6c, który świetnie wcielił się w tytułową rolę. Reżyser na koniec podziękował państwu Grażynie Figielskiej i Maciejowi Hacia, bez których pomocy przy warstwie wizualno - muzycznej przedstawienie nie miałoby tak silnego przekazu.

Po obiedzie i odpoczynku nasi przyjaciele z Litwy wzięli udział w biegu na orientację INO zorganizowanym przez Sylwię i Waldemara Młodkowskich. Każda grupa po krótkim przeszkoleniu, wyposażona w mapę i kartę startową, miała za zadanie odnaleźć 10 punktów, odbić kartę na każdym, no i oczywiście zrobić to w jak najkrótszym czasie. Wyzwanie wymagało zaangażowania, kreatywności i kondycji. Wszystkie grupy świetnie sobie poradziły i zabawa była przednia.

Tego samego dnia o godz. 18.00 miała miejsce msza święta w intencji gości i ich rodzin, którą odprawił Ksiądz Dziekan Stanisław Pietkiewicz. Modlitwę wiernych i czytania przygotowała Marzena Obuchowicz, a o oprawę muzyczną zadbały Wioletta Figielska-Korgul i Grażyna Figielska. Po mszy odbyło się spotkanie z księdzem proboszczem.

Trzeci dzień goście spędzili, zwiedzając Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, gdzie odbyły się warsztaty malowania na szkle. Następnie mieli okazję poznać pracę hutnika w naszej olsztyneckiej Hucie Szkła Artystycznego. Po wyśmienitym obiedzie, który dwukrotnie przygotowały dla gości panie: Alina Janeczek i Sylwia Widmańska w "Restauracji z Zielonym Piecem", uczniowie z Mejszagoły wzięli udział w warsztatach perkusyjnych poprowadzonych przez pana Zbigniewa Chrzanowskiego. Wieczorem zaś wspólnie z młodzieżą z naszej szkoły bawili się na dyskotece w MGOK w Olsztynku.

Pożegnanie

26 kwietnia nasi Rodacy - po spotkaniu w ratuszu z Burmistrzem Olsztynka Mirosławem Stegienko i jego zastępcą panią Anną Luśnia oraz zwiedzeniu Multimedialnego Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka - pożegnali się z naszym miasteczkiem. Wizyta obfitowała w liczne atrakcje, ale najważniejsze jest to, że narodziła się prawdziwa więź. Więź między Polakami z Olsztynka i Polakami z Litwy. Będziemy ją pielęgnować i utrzymywać współpracę z Gimnazjum im. księdza Józefa Obrembskiego w Miejszagole.

Te kilka dni na długo zostanie w sercach i gości, i gospodarzy, którzy serdecznie dziękują przyjaciołom naszej szkoły za wsparcie finansowe wizyty Rodaków z Litwy. Są to ludzie o wielkim sercu - Państwo: Bożena i Mirosław Stegienko, Dorota i Krzysztof Szkoda, Wiesław Gąsiorowski, Jolanta Wilkaniec, Dariusz Jaszczanin, Teresa Ziółkowska, Jerzy Witkowski, Ryszard Kobus, Waldemar Młodkowski, Sylwia i Mariusz Widmańscy, Alina Janeczek, Teresa Zajadlak. Ponadto: firma "Nutripol", firma "Tymbark", drukarnia "Experss Art Print", firma „Lear” Leszek Argalski, firma "Geo- Ekspres" Robert Dumka, Narodowcy z Olsztynka, Stowarzyszenie Aktywna Gmina Olsztynek.

Pani dyrektor Beata Bukowska oraz państwo Katarzyna i Maciej Hacia, którzy zorganizowali tę wizytę, serdecznie dziękują mieszkańcom Olsztynka za wsparcie finansowe podczas zbiórek po mszach świętych w parafii NSPJ w Olsztynku. Ponadto radnym: Jerzemu Głowaczowi, Rafałowi Draszek, Stefanowi Pieńkowskiemu, Robertowi Dumka, Mariuszowi Zakrzewskiemu, Romanowi Lewandowskiemu, Krzysztofowi Kowalskiemu, Alicji Woźnickiej, Irenie Pisarewicz, Robertowi Waraksie.

Serdecznie dziękują też za współpracę Burmistrzowi Mirosławowi Stegienko, Księdzu Dziekanowi Stanisławowi Pietkiewiczowi, prezesowi Stowarzyszenia Aktywna Gmina Olsztynek Jerzemu Tytz, pracownikom Miejskiego Domu Kultury w Olsztynku i pracownikom Referatu Promocji i Muzeum Historii Olsztynka.

Anna Ciesielska