Przejdź do treści strony

Akcja „Bezpieczne ferie 2024”

W powiecie olsztyńskim już po raz kolejny odbyła się kampania informacyjna „Bezpieczne Ferie”. Zgodnie z tradycją, tuż przed zimowym wypoczynkiem, nad jeziorami organizowane są festyny edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej.

16 stycznia nad Jeziorem Jemiołowskim odbył się piknik edukacyjny, w którym wzięli udział uczniowie z naszej gminy oraz gmin Gietrzwałd i Stawiguda.

W ramach akcji propagującej zachowanie bezpieczeństwa w wolnym czasie szczególnie w okresie ferii zimowych najmłodsi mogli uczestniczyć w specjalnie przygotowanych dla nich pokazach ratunkowych.

Tradycyjnie nie zabrakło funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, służby leśnej, Wód Polskich i pogotowia ratunkowego.

Głównym przesłaniem akcji było utrwalenie w świadomości wszystkich, że nie ma bezpiecznego lodu na stawach, jeziorach i rzekach.

Imprezę rozpoczął burmistrz Robert Waraksa, który przypomniał, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa na lodzie, a edukowanie dzieci powinno odbywać się również przez tego typu pikniki edukacyjne.

Dzieci i młodzież z zaciekawieniem obserwowały wspólną pracę wielu służb: straży pożarnej, policji i pogotowia w czasie akcji ratunkowych na zamarzniętym jeziorze. W programie festynu oglądający mogli podziwiać pokaz akcji ratowniczej na lodzie, naukę różnych metod udzielania pomocy osobie tonącej, pokaz akcji ratowniczej straży pożarnej przy użyciu specjalistycznego sprzętu, pokaz ratowników medycznych z nauką udzielania pomocy przedmedycznej, prezentacja i pokaz posłuszeństwa psów służbowych, nauka obrony przed agresywnym psem.

Niezwykłym zainteresowaniem cieszyło się stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Olsztynek oraz Mobilne Centrum Powiatu Olsztyńskiego  - „NOL-ek” - przyczepa samochodowa, przekształcana w mobilne centrum edukacji w zakresie różnych aspektów bezpieczeństwa.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursach wiedzy z tematyki bezpieczeństwa i udzielania pomocy przedmedycznej i przyrodniczej z nagrodami.