Przejdź do treści strony

Najnowsze Informacje

100. rocznica urodzin Jana Pawła II

18 maja przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Był on pierwszym po ponad 450 latach papieżem nie-Włochem, a jego 27-letni okres służby w Kościele powszechnym okazał się najdłuższym pontyfikatem w XX stuleciu i trzecim co do długości w dziejach Kościoła.
Z tej okazji Burmistrz Olsztynka Mirosław Stegienko wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Wojdą i Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Ireną Pisarewicz oraz przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miejskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pamiątkowym kamieniem Jana Pawła II.
16 października 1978 na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie 111 zgromadzonych tam kardynałów wybrało 58-letniego arcybiskupa krakowskiego 264. Biskupem Rzymu. Był pierwszym od 1523 r. nie-Włochem na tym urzędzie i oczywiście pierwszym Polakiem i Słowianinem. Od tamtego czasu trwa najdłuższy w XX wieku i trzeci w historii (łącznie ze św. Piotrem, którego lata rządów w Kościele nie są jednak dokładnie znane) pontyfikat, zdecydowanie natomiast rekordowy pod wieloma innymi względami.
Jednym z najbardziej znaczących jego wyznaczników jest niezwykła ruchliwość Ojca Świętego, który nie rozpoczął wprawdzie zwyczaju podróżowania przez papieży, ale ogromnie go rozwinął, ustanawiając trudne do pobicia rekordy.
W ciągu 26 lat swego posługiwania w Kościele papież odbył 104 podróże zagraniczne, podczas których 205 razy odwiedził 129 krajów (nie licząc Włoch), a w nich 715 razy przebywał w 617 miejscowościach, wygłaszając łącznie 2382 przemówienia oficjalne. Najwięcej wizyt złożył w Polsce - 8, a następnie we Francji i w Stanach Zjednoczonych - po 7. Podróże te trwały łącznie 543 dni i 55 minut, czyli ponad 5,7 proc. czasu pontyfikatu, a Ojciec Święty przemierzył w tym czasie 1162615 km.
Jan Paweł II jest też absolutnym rekordzistą pod względem liczby beatyfikacji i kanonizacji oraz wyniesionych na ołtarze osób. Podczas 148 beatyfikacji ogłosił 1343 błogosławionych a 51 kanonizacji pod jego przewodnictwem dało Kościołowi 482 świętych. W tej liczbie jest prawie 160 błogosławionych (podczas19 obrzędów) Polek i Polaków oraz 11 świętych (10 kanonizacji) z naszego narodu, z tym że 5 osób znajduje się w obu grupach.
Dorobkiem tego pontyfikatu jest ogromna liczba różnych dokumentów, m.in. 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 dokumentów w formie motu proprio i idąca w tysiące liczba listów papieskich, przesyłanych do różnych odbiorców: Kościołów lokalnych, sanktuariów, diecezji, kardynałów, biskupów itp. z okazji ich ważnych rocznic czy innych doniosłych wydarzeń.
Związki Papieża-Polaka z ziemią olsztynecką sięgają 1958 roku. W sierpniu tego roku ksiądz Karol Wojtyła z grupą krakowskich studentów spędzał wakacje na spływie kajakowym po rzece Łynie. We wsi Kurki dotarła do niego wiadomość, że musi pilnie stawić się w Warszawie. Prawdopodobnie dowiedział się, że otrzyma sakrę biskupią.
Z Kurek dotarł do Olsztynka samochodem ciężarowym Jana Drążka. Papież tak wspominał ten dzień: „Tak więc naprzód ruszyliśmy kajakiem po falach rzeki, a potem ciężarówką, która wiozła wory z mąką i tak dotarliśmy do Olsztynka. Pociąg do Warszawy odchodził późno w nocy. Zabrałem więc ze sobą śpiwór, myśląc, że w oczekiwaniu na pociąg trochę się zdrzemnę i poproszę kogoś, żeby mnie obudził. Nie było jednak takiej potrzeby, bo wcale nie zasnąłem” („Wstańcie chodźmy”).
Na dworcu PKP w Olsztynku Karol Wojtyła spędził kilka godzin czekając na pociąg do Warszawy. Jego pobyt w Olsztynku uwieczniono nazwaniem części ulicy Kolejowej imieniem Jana Pawła II oraz ustawieniem w maju 2005 r. pamiątkowego kamienia na rondzie przed budynkiem dworca kolejowego. Na kamieniu umieszczono tablicę z brązu autorstwa znanego olsztyńskiego rzeźbiarza Edwarda Jurjewicza, który urodził się w Olsztynku i tutaj spędził młodzieńcze lata. Obok kamienia posadzono dąb papieski.

źródło: deon.pl