Przejdź do treści strony

Najnowsze Informacje

Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na cmentarzu w Sudwie

1 września 1939 r. to dzień, w którym atakiem Niemiec na Polskę rozpoczęła się II Wojna Światowa. By uczcić pamięć o tych wydarzeniach co roku na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu w Sudwie odbyły się obchody rocznicy wybuchu tej najstraszniejszej z wojen. Tegoroczne obchody po raz pierwszy odbyły się pod patronatem honorowym Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie wprowadzeniem Sztandarów i uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie ks. proboszcz Sławomir Piniaha odprawił nabożeństwo w intencji wszystkich ofiar II wojny światowej a ks. Jan Paszulewicz wygłosił okolicznościowe słowo. Po zakończeniu mszy rozbrzmiał dźwięk syreny i archiwalny komunikat radiowy o rozpoczęciu wojny.

W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele Koła Związku Sybiraków w Olsztynku, poczty sztandarowe i flagowe, księża, olsztyneccy harcerze, Dyrektor Biura Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Agnieszka Warakomska-Poczobutt, przedstawiciele władz samorządowych Burmistrz Olsztynka Mirosław Stegienko i Przewodnicząc Rady Miejskiej Andrzej Wojda, radni powiatu, radni rady miejskiej, przedstawiciele Straży Miejskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Nadleśnictw Olsztynek, Jagiełek i Nowe Ramuki, szkół, przedszkola i olsztyneckich zakładów pracy, stowarzyszenia a także mieszkańcy.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Dyrektor Biura Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Agnieszki Warakomskiej-Poczobutt, która odczytała okolicznościowy list w imieniu wojewody. Głos zabrał również Burmistrz Olsztynka Mirosław Stegienko. Fragment przemówienia: „Spotykamy się dzisiaj w dniu szczególnym, upamiętniającym chwile sprzed 80 – lat kiedy to rozpoczęły się tragiczne i zmieniające losy Polski i świata wydarzenia. Miejsce naszego spotkania jest również szczególne - cmentarz więźniów wojennych obozu jenieckiego Stalag IB.

Jesteśmy tu po to, aby oddać pewien dług. Dług wobec tych, którzy od 1 września 1939 r. walczyli w Polsce oraz na wszystkich frontach Europy i świata, tworząc również największy podziemny front i państwo, wobec tych którzy polegli, zostali ranni, a po zwycięskiej dla nas wojnie byli prześladowani, więzieni i  mordowani przez władze komunistyczne.

1 września 1939 roku, napadając na Polskę, Niemcy faszystowskie rozpoczęły konflikt, który z czasem przerodził się w wojnę ogólnoświatową. Jedną z najbardziej krwawych wojen w dziejach ludzkości. Dla nas, Polaków, ta data rozpoczęła sześcioletni okres niekończącej się walki o zachowanie tożsamości narodowej i odzyskanie niepodległości. Polska była pierwszym państwem, które nie ugięło się przed żądaniami Adolfa Hitlera. Pierwszym państwem, które stawiło zbrojny opór niemieckiej ekspansji.

II wojna światowa skończyła się w maju 1945 roku, ale walka w ojczyźnie trwała dalej. Polska, choć wolna od faszystowskich niewoli, nie była krajem suwerennym. W naszym kraju nie było wolności słowa i przekonań. Twarda polityka sprawiła że wszyscy staliśmy się tylko pionkami w okrutnej grze. W tym miejscu pragnę przytoczyć słowa prezydenta Roosevelta: „ Człowiek, który przelewa krew za ojczyznę, powinien potem móc w niej godnie żyć”. I tak jak wtedy, w trudnych dniach wojennej tułaczki, stanęliście do walki z wrogiem, tak i teraz byliście w pierwszej linii walki o prawdę historyczną; walki która ostatecznie zakończyła się sukcesem.

Dziś spotykamy się przy pomniku ku czci więźniów Obozu jenieckiego Stalag I B wybudowanego na cześć wszystkich, którzy stracili życie w tym obozie ale też i poległych podczas II wojny światowej, aby oddać im cześć ale też  żeby wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy włączyli się czynnie w walkę z okupantem - zarówno tym zrzeszonym w różnych organizacjach jak również tym, którzy w różny sposób prowadzili walkę z najeźdźcą.

Dziękuję wszystkim za przybycie na dzisiejsze uroczystości jak również kapłanom za celebrę nabożeństwa.

Podziękowania przekazuję również na ręce kombatantów, sybiraków ich rodzin i wszystkich mieszkańców naszej Gminy z przesłaniem dla młodzieży aby pamiętali o tamtych wydarzeniach.’’

Po przemówieniach przybyłe delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar faszyzmu.

Zgromadzeni uczestniczący w uroczystości uczcili pamięć wszystkich ofiar II Wojny Światowej minutą ciszy.

Po złożeniu kwiatów nastąpił występy artystyczne uczniów Koła Teatralnego Art Tim pod kierownictwem Wioletty Figielskiej-Korgul.

Po występie nastąpiło wyprowadzenie pocztów sztandarowych i zakończenie obchodów 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Cmentarz w Sudwie jest miejscem spoczynku wielu tysięcy jeńców wojennych Stalagu I B Hohenstein. Bezimienne mogiły poległych przypominają nam o tragicznych wydarzeniach z tamtego okresu.

Uroczystość przygotował Referat Promocji i Muzeum Historii Olsztynka.