Przejdź do treści strony

Najnowsze Informacje

28. Marsz Żywych w Oświęcimiu

Majowy weekend uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku spędzili, zapoznając się z kartami naszej (czasem bolesnej) historii. Bowiem 1 i 2 maja odbyła się wycieczka do Krakowa i Oświęcimia. Pierwszego dnia mieliśmy okazję spędzić miło czas na Krakowskim Rynku. Przechodząc obok słynnego smoka wawelskiego,  spoglądaliśmy na piękną panoramę. W krypcie na Wawelu odwiedziliśmy sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich. Zwiedziliśmy również Katedrę Wawelską, w której widzieliśmy sarkofagi królów Polski. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy, goszcząc w ośrodku salezjańskim w Oświęcimiu.

2 maja rankiem całą grupą, którą kierowała pani Małgorzata Szostek, udaliśmy się do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz. Do godziny 13.00 mogliśmy zwiedzać wystawy obrazujące m.in. codzienne życie więźniów, sposoby zagłady, Holokaust. Ekspozycje przedstawiały przedmioty codziennego użytku uwięzionych tam ludzi różnych narodowości (np. sterta butów, porzucone walizki, itp.), zdjęcia więźniów, na twarzach których było widać strach, zmęczenie, lęk, bezradność... Ogromne wrażenie zrobiła na nas komora gazowa oraz krematoria. Widzieliśmy symboliczny napis widniejący na bramie obozu: "Arbeit macht frei"... Wszystkie te miejsca i ekspozycje wywołały w nas wiele emocji i wzruszeń.

Około godzinny 13.30 rozpoczął się 28. Marsz Żywych.  W alejkach zebrały się tysiące młodych ludzi z całego świata, by zaprotestować przeciwko antysemityzmowi oraz oddać hołd milionom ofiar nazistowskiej maszyny śmierci. Marsz trwał około dwóch godzin. Po wyjściu z obozu przeszliśmy ulicami Oświęcimia w kierunku Brzezinki. Tę trzykilometrową "drogę śmierci" między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau pokonało około dziesięciu tysięcy osób - głównie żydowskiego pochodzenia. Uroczystości odbyły się przy ruinach dawnych krematoriów, gdzie stoi pomnik ofiar Holokaustu. Tam zebrani wysłuchiwali autentycznych historii ludzi, którzy przeżyli Holokaust oraz ich dzieci, wnuków. Każda była inna, jednak wywoływała te same emocje, a przede wszystkim refleksje o tym, że już nigdy świat nie może dopuścić do  takiego bestialstwa.

Dzięki zobaczeniu miejsca, które znamy z historii, na własne oczy, zrozumieliśmy, czym był Holokaust oraz pojęliśmy cierpienia Polaków, Romów i ludzi innych narodowości uwięzionych i straconych w tym obozie. Czuliśmy się wzruszeni i dumni, że wspólnie z młodzieżą z całego świata, uczestniczyliśmy w wielkim wydarzeniu i pokazaliśmy, że wspólnie chcemy zwalczać nienawiść, antysemityzm i rasizm.

Wiktoria Tworkowska, Marcelina Rolka kl. 8b