Przejdź do treści strony

Czarci Jar

Jest to dziewiczy teren, przełom rzeki Drwęcy w górnym jej biegu, oddalony około 500 m na zachód od Drwęcka. Bystry nurt i duża ilość wody sprawiły, że już w daw­nych czasach zbudowano na rzece zapory, przy których powstały dwa młyny. W okresie międzywojennym koło Borowego Młyna zbudowano elektrownię, która dostarczała energię elektryczną do Kiersztanowa. Po wojnie młyny i elektrownia uległy zniszczeniu. W latach pięćdziesiątych z inicjatywy grupy młodych naukowców-ichtiologów, którzy odkryli ten teren, zlokalizowano właśnie tutaj jedną z pierwszych i największych inwestycji pstrągowych w Polsce. W latach 1952 - 1956 wybudowano nowoczesny ośrodek zarybieniowy ryb łososiowatych.
W czasach niemieckich to miejsce nie miało nazwy, ktoś wpadł na pomysł, żeby wykorzystać niemiecką nazwę wąwozu koło obecnej leśniczówki Gibała. Diabelski Dół przerobiono, więc na lepiej brzmiący - Czarci Jar. Nowa nazwa pojawiła się oficjalnie prawdopodobnie w 1956 roku po zakończeniu budowy ośrodka. Jest to bardzo trafne określenie, oddaje, bowiem charakter i dzikość okolicy.
W latach siedemdziesiątych ośrodek był wizytówką w dziedzinie produkcji narybku ryb łososiowatych w Polsce. Przyjeżdżały tutaj liczne osobistości partyjno-rządowe, pisały o nim gazety regionalne i ogólnopolskie. Było się, czym pochwalić - ho­dowla narybku pstrąga tęczowego, potokowego i źródlanego dochodziła do l min sztuk rocznie, a troci do 100 000 sztuk. Poza tym produkowano od 12 do 18 ton pstrąga handlowego przeznaczonego do konsumpcji.
W ostatnich latach renoma ośrodka nieco zmalała, ale warto odwiedzić ten uroczy zakątek. W specjalnym łowisku można łowić różne gatunki ryb: leszcze, płocie, okonie, jazie, szczupaki i pstrągi. Można też kupić stosunkowo tanio świeże lub wę­dzone ryby łososiowate. Ośrodek prowadzi hodowlę narybku pstrąga, troci i karpia służącego do zarybiania jezior i rzek w całej Polsce. Znajduje się tutaj 30 stawów wykorzystywanych do tego celu - wylęgarnia oraz odchowalnia ryb. Poza tym jest 20 ha stawów przeznaczonych do hodowli karpia. Dodatkową atrakcję turystyczną stanowi możliwość noclegu, urządzenia ogniska, skorzystania z grilla lub wędzarni. Ośrodek należy do Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie. Usytuowany jest w górnym biegu rzeki Drwęcy około 500 m na zachód od Drwęcka. Znajdują się tutaj 30 sta­wów wykorzystywanych w cyklu hodow­lanym ryb łososiowatych, wylęgarnia, odchowalnia ryb oraz 20 ha stawów karpiowych. W 1997 roku w Czarcim Jarze mieszkało 8 osób.