Przejdź do treści strony

Olsztyneckie Dożynki Gminne 2023

W dniu 9 września 2023 roku obchodzono Olsztyneckie Dożynki Gminne 2023 w Lichtajnach. Był to czas radości, dziękczynienia za obfite plony oraz okazja do wspólnego świętowania i integracji społeczności wiejskiej.  Mieszkańcy Lichtajn oraz zaproszeni goście spotkali się przy kapliczce, aby rozpocząć Olsztyneckie Dożynki Gminne. Barwny korowód dożynkowy, przy akompaniamencie kapeli Śparogi, przeszedł na boisko. Po wspólnej Mszy Świętej, którą odprawił ksiądz proboszcz Remigiusz Klimkowski z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynku, nadszedł czas na poświęcenie wieńca dożynkowego i uczestników uroczystości. Następnie, zgodnie z tradycją, przeprowadzono obrzęd dożynkowy. Starostowie dożynek wręczyli Gospodarzowi Gminy, Robertowi Waraksie, symboliczny bochen chleba dożynkowego.

W trakcie oficjalnej części dożynek odbyły się przemówienia, w których złożono serdeczne życzenia i podziękowania w stronę rolników i społeczności wiejskiej. Burmistrz Olsztynka Robert Waraksa oraz obecni goście, w tym Wojewoda Artur Chojecki, wiceminister Błażej Pobożny, senator Lidia Staroń, posłanka na Sejm Iwona Arent i poseł na Sejm Marcin Kulasek, mieli okazję wyrazić swoje wsparcie dla lokalnej społeczności rolniczej i podziękować za ich trud i pracę w rolnictwie.

Zgodnie z tradycją, gospodarze podzielili się chlebem dożynkowym z zebranymi gośćmi, podkreślając ducha wspólnoty i dzielenia się plonami swojej pracy. Po części oficjalnej nadszedł czas na część artystyczną, w której mogliśmy usłyszeć koncerty zespołów z Miejskiego Domu Kultury oraz rozstrzygnąć konkursy, w tym emocjonujący wybór najlepszego stoiska przygotowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz konkurs na najsmaczniejszy jabłecznik. Gwiazdą tegorocznych Dożynek Gminnych był zespół Jorrgus, który przyciągnął liczne grono widzów i dostarczył niezapomnianych chwil.

Był to dzień pełen radości, wzruszeń i wspólnego świętowania. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu!