Przejdź do treści strony

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Przedszkolu Miejskim w Olsztynku

Poczucie patriotyzmu i przywiązanie do Ojczyzny to cele priorytetowe edukacji patriotycznej. Od najmłodszych lat nasze przedszkolaki poznają symbole narodowe takie jak: flaga, godło, hymn państwowy oraz historię swojego kraju. Uczą się godnie reprezentować barwy ojczyste, szanować tradycje, oddawać cześć tym, którzy walczyli za niepodległą Polskę, za wolność.

Każdego roku w sposób szczególny obchodziliśmy w naszym przedszkolu święto związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Tegoroczna 105 rocznica była równie wyjątkowa. We wszystkich salach i na korytarzach pojawiły się patriotyczne dekoracje. Wszystkie grupy aktywnie realizowały program edukacji patriotycznej: „Kto Ty jesteś? – Polak mały”. Nauczycielki przeprowadzały pogadanki tematyczne, dzieci wykonywały flagi, godła i kotyliony. Został również przeprowadzony Gminny Konkurs Plastyczny „105 Rocznica Odzyskania Niepodległości”. Wydarzeniem podsumowującym ten patriotyczny tydzień była uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dnia 10 listopada wszyscy ubrani w odświętne stroje przygotowywaliśmy się do uczczenia tego wyjątkowego dnia. Na naszą uroczystą akademię przybyli zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Andrzej Wojda, Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Pani Alicja Woźnicka, Skarbnik Miasta Pani Marta Gola, Dyrektor Zespołu Administracji Szkół i Przedszkoli Pan Mirosław Obrębski, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Tomaszewska oraz Zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Magdalena Stępniak.

Akademię rozpoczęliśmy wprowadzeniem pocztu flagowego i odśpiewaniem hymnu narodowego. Dyrektor Przedszkola Miejskiego w Olsztynku – Pani Barbara Sternicka powitała wszystkich obecnych. Program artystyczny rozpoczął przedszkolny zespół „Pofajdoczki”, który w pięknych strojach zaprezentował taniec narodowy polonez. Starszaki z grup VII, IX i X wystąpiły w przedstawieniu pt. „Lekcja o Polsce”, w którym opowiedziały swoim kolegom o historii kraju, ważniejszych miastach oraz słynnych Polakach, tj. Król Mieszko I czy Mikołaj Kopernik. W przedstawieniu nie zabrakło ciekawostek, jak również tańców takich jak, krakowiak czy taniec góralski. Wszystkie przedszkolaki wspólnie odśpiewały również patriotyczne piosenki „Płynie, Wisła płynie” oraz „Mały Polak”.

Piękna uroczystość, wielkie talenty dzieci i wysoki poziom prezentacji zachwycił wszystkich zebranych. Gratulacjom i oklaskom nie było końca.
Zwieńczeniem tego dnia była niespodzianka przygotowana przez rodziców. Patriotyczne słodkości, torty, ciasta i ciasteczka, które można było podziwiać tuż przed akademią, w drodze na salę ruchową, które następnie zostały skosztowane w grupach przez dzieci.


Każdego roku również aktywnie włączamy się w Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości organizowanego na terenie miasta. W sobotę 11 listopada nasze przedszkolaki wystąpiły w rynku miasta podczas Pikniku rodzinnego na Placu św. Piotra. Dziewczynki z gr. X zatańczyły taniec z flagami do utworu „Orła cień”, a następnie na głównej scenie zaśpiewaliśmy piosenki: „Płynie, Wisła płynie” oraz „Polak Mały”. Wielki patriotyzm naszych najmłodszych został doceniony wielkimi brawami, a i nie zabrakło łez wzruszenia.

Święto Niepodległości oraz przygotowania do niego, stało się bardzo radosnym czasem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu zajęciach, spotkaniach i uroczystościach nasze dzieci uczą się patriotyzmu, kształtują swoje przywiązanie do Ojczyzny, poznają miejsca pamięci związane z tradycją i historią w naszym mieście.Nauczycielki przedszkola:
Karolina Nowacka 
Hanna Płoska 
Anna Wachows