Przejdź do treści strony

Najnowsze Informacje

„Szkoła Pamięta”

Jak co roku, w okolicach 1 listopada, uczniowie naszej szkoły udają się na pobliskie cmentarze, aby uporządkować mogiły i uczcić pamięć zmarłych. W tym roku wydarzenia te zbiegły się z akcją Ministerstwa Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”.

Przedszkolaki udały się na pobliski cmentarz w Elgnówku, gdzie zapalili znicze na bezimiennych, opuszczonych mogiłach. Grupa uczniów z klas I-VI wybrała się na cmentarz w Łęcinach. Tam znajdują się m.in. groby członków rodziny patrona naszej szkoły Erwina Kruka. Z wielkim zaangażowaniem zgrabili liście, zebrali stare kwiatyi znicze. Podczas tych prac toczyli rozmowy na temat patrona Erwina Kruka. Wspominali, gdzie mieszkał, kiedy uczęszczał do naszej szkoły, jakie losy spotkały członków jego najbliższej rodziny. Młodsi uczniowie z zainteresowaniem przysłuchiwali się tym opowieściom. Starsi chłopcy próbowali przetłumaczyć niemieckie napisy, które były widoczne na niektórych mogiłach.  Na uporządkowane groby postawili zapalone znicze.

Celem akcji było oddanie czci zmarłym, odwiedzenie lokalnego miejsca pamięci, zgłębienie historii lokalnej, wdrażanie odpowiedniego zachowania w miejscach pochówku, pielęgnowanie zapomnianych mogił. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że za rok wrócą tu na pewno.

                                                                    Uczniowie klasy VI

                                                          SP im. Erwina Kruka w Elgnówku