Przejdź do treści strony

Najnowsze Informacje

Wycieczka na Wileńszczyznę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku po raz kolejny mieli okazję gościć w progach zaprzyjaźnionej szkoły w Mejszagole. To nie był nasz jedyny cel wyprawy, która trwała od 26 do 29 września br. i obfitowała w wiele wrażeń. Zorganizowali ją państwo Katarzyna i Maciej Hacia od kilku już lat współpracujący z rodakami na Litwie.

W piątek odwiedziliśmy Gimnazjum im. ks. Józefa Obrembskiego w Mejszagole, gdzie zostaliśmy serdecznie powitani przez panią dyrektor oraz delegację uczniów. Miło było zobaczyć znajome twarze i podzielić się podarunkami przywiezionymi z Polski. Przekazaliśmy również list od pani dyrektor Beaty Bukowskiej. Po obejrzeniu pięknej polskiej szkoły zostaliśmy zaproszeni do Domu Kultury na warsztaty, podczas których dzieci z zapałem własnoręcznie wykonywały mydło z naturalnych składników. Następnym punktem programu było odwiedzenie domu, w którym mieszkał ksiądz prałat Józef Obrembski. Z zaciekawieniem oglądaliśmy pamiątki po tym wielkim człowieku i zapoznawaliśmy się z jego duchową spuścizną. Obiad był chwilą wytchnienia przed zwiedzaniem Wilna - w programie były: Ostra Brama, cerkiew św. Ducha, spacer uliczkami miasta. Odetchnęliśmy na wieży telewizyjnej, gdzie, korzystając ze sprzyjającej aury, podziwialiśmy panoramę Wilna.

Kolejnego dnia, zaproszeni przez dyrekcję gimnazjum, udaliśmy się na dożynki do miejscowości Pikieliszki. Mieliśmy okazję uczestniczyć w XXIV Święcie Plonów Rejonu Wileńskiego. Zostaliśmy tam ugoszczeni przez gminę Mejszagołę nie tylko chlebem i solą. Przeszliśmy w korowodzie dożynkowym i spotkaliśmy wielu Polaków tam mieszkających oraz gości z Polski - w tym delegację naszej Gminy na czele z Burmistrzem Olsztynka Mirosławem Stegienko. Po tych atrakcjach czekały na nas kolejne - zwiedzanie Wilna z przemiłym przewodnikiem prof. Józefem Szostakowskim. Odwiedziliśmy m.in. kościół św. Piotra i Pawła oraz cmentarz na Rossie.

W drodze powrotnej nie można było nie zajrzeć do zamku książąt litewskich w Trokach. Na uczniach duże wrażenie zrobiło jego malownicze położenie oraz atmosfera panująca w komnatach, a także poszczególne ekspozycje.

Powrót do domu upłynął nam w miłej atmosferze i choć mamy w pamięci słowa księdza prałata Józefa Obrembskiego: "Wileńszczyzna - tu można uczyć się wiary i miłości Ziemi", z radością powitaliśmy nasz wspaniały Olsztynek. To nie było nasze ostatnie spotkanie  z przyjaciółmi z Mejszagoły. Na pewno będziemy jeździć na Wileńszczyznę i zapraszać rodaków z Litwy do nas. Mimo zmęczenia napiętym programem wycieczki uczniowie byli zachwyceni wyjazdem. Mamy nadzieję, że wiele ich ona także nauczyła.

Serdecznie dziękujemy Darczyńcom za wsparcie finansowe naszego wyjazdu. Dziękujemy: Pani Irenie Kozioł, Stowarzyszeniu Aktywna Gmina Olsztynek,  Pani Teresie Zajadla i  firmie Nutripol.

Anna Ciesielska

Katarzyna i Maciej Hacia