Przejdź do treści strony

Najnowsze Informacje

Teatr „Czwarte Miasto” z Gdyni z wizytą w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Waplewie

Dnia 24 września 2019 r.gościliśmy aktorów Teatru „Czwarte Miasto” z Gdyni, którzy specjalnie dla nas przedstawili spektakl pt. „Szkolne przygody Tosi i Plastusia”.

Choć to spektakl dla najmłodszych, ale i starszym zakręciła się w oku łezka na widok sympatycznego ludzika, którego pamiętają ze swych dziecięcych lat. Na scenie pojawili się oczywiście Tosia i Plastuś, a także przybory z piórnika. Poznaliśmy również strasznego Kałamarza, Pana od Rachunków, czy niegrzecznego Witka. Wyjątkowo z Plastusiem można było pośpiewać, bo adaptacja wzbogacona jest o autorskie piosenki. Tak więc, niektórzy raz jeszcze, a inni po raz pierwszy mogli zobaczyć jak wyglądało szkolne życie, kiedy nasze babcie nosiły fartuszki i używały do pisania stalówek.

Spektakl obejrzały przedszkolaki, a także uczniowie naszej szkoły. Zaprosiliśmy również klasę IV ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich z Olsztynka, Dyrekcję naszej szkoły oraz Sołtysa Waplewa Pana Mariusza Szczyglaka. Po przeżyciu niepowtarzalnej przygody teatralnej nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu z aktorami, którzy okazali się pełnymi pozytywnej energii, przyjaznymi osobami.

Zawód aktora większości społeczeństwa kojarzy się ze sławą, dużymi pieniędzmi, zainteresowaniem mediów, dostatnim życiem. Nie wszyscy wiedzą, że obraz aktora kreowany w mediach dotyczy tylko wąskiej grupy tej społeczności, a zdecydowana większość wykonując swoją pracę np. w teatrze nie zyskuje rozgłosu.

Nasi goście charakteryzując swój zawód, zapoznali uczniów z warunkami pracy, wymaganiami jakie należy spełnić, żeby zostać aktorem oraz możliwościami zatrudnienia.

Podkreślili, że aktorowi jako artyście, wcielającemu się w daną postać, z pewnością niezbędny jest talent, jednak żeby osiągnąć coś więcej trzeba mieć też siłę przebicia i upór w dążeniu do celu, bo nie każdy może od razu grać wymarzone role. W ciągłym rozwoju trzeba też doskonalić własne umiejętności i zdobywać doświadczenie. Podstawowe predyspozycje do tego zawodu to zdolność łatwego wcielania się w kreowane postacie i sprawny aparat głosowy, który pozwala na wyraźną i doniosłą emisję głosu. Głos to także umiejętność śpiewania, co preferuje się choćby w stopniu podstawowym. Bardzo ważne są również pamięć emocjonalna i sytuacyjna, umiejętność koncentracji, wyobraźnia oraz sprawność fizyczna. Aktor powinien także umieć radzić sobie ze stresem. Nie da się jednak jednoznacznie określić, że te czy inne czynniki dyskwalifikują potencjalnego aktora. Wiele zależy również od tego jaką rolę ma zagrać.

W trakcie spotkania uczniowie mieli również okazję przeprowadzić swój własny wywiad z gośćmi. Wśród licznych pytań znalazły się zarówno te dotyczące dzieciństwa i lat szkolnych, jak i te poszukujące wskazówek dla przyszłych aktorów, o pasje, dalsze cele, wyzwania i marzenia oraz warsztat aktorski. Wydawało się, że różnorodność pytań zaskoczyła naszych gości, jednak na wszystkie odpowiadali z pasją i zaangażowaniem.

Podsumowując dodali, że praca aktora wiąże się z bardzo częstymi kontaktami z ludźmi. Są to zarówno współpracownicy, z którymi tworzy się film, serial, sztukę czy przedstawienie, jak i widzowie. O ile w przypadku widowni kinowej czy telewizyjnej kontakt z aktorem nie jest bezpośredni, o tyle w teatrze opiera się już na reagowaniu przez aktora na różne zachowania publiczności.

Mamy nadzieję, że nasza społeczność sprawdziła się w roli widzów, a aktorzy odwiedzą nas ponownie z kolejnym przedstawieniem.

Dzięki temu niezwykłemu spotkaniu uczniowie poznali blaski i cienie zawodu aktora. Czas minął bardzo szybko, a na koniec kolejka po autografy i zdjęcia zdawała się nie mieć końca. Wszystkim jednak udało się zdobyć te cenne podpisy i fotografie na pamiątkę tego spotkania.

                                                                 Hanna Cieśla, Marta Kuca