Przejdź do treści strony

Obchody 81 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na cmentarzu w Sudwie

1 września 1939 r. to dzień, w którym atakiem Niemiec na Polskę rozpoczęła się II Wojna Światowa. By uczcić pamięć o tych wydarzeniach co roku na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu w Sudwie odbyły się obchody rocznicy wybuchu tej najstraszniejszej z wojen.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie wprowadzeniem Sztandarów i uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie ks. proboszcz Sławomir Piniaha odprawił nabożeństwo w intencji wszystkich ofiar II wojny. Po zakończeniu mszy rozbrzmiał dźwięk syreny i archiwalny komunikat radiowy o rozpoczęciu wojny.

W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele Koła Związku Sybiraków w Olsztynku, poczty sztandarowe, księża, olsztyneccy harcerze, przedstawiciele władz samorządowych Burmistrz Olsztynka Mirosław Stegienko i Przewodnicząc Rady Miejskiej Andrzej Wojda, radni powiatu, radni rady miejskiej, przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej, nadleśnictw, szkół, przedszkola i olsztyneckich zakładów pracy, stowarzyszenia a także mieszkańcy.

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Burmistrza Olsztynka Mirosława Stegienko, który wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Po przemówieniu przybyłe delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar faszyzmu.

Wszyscy zgromadzeni uczcili minutą ciszy pamięć wszystkich ofiar II Wojny Światowej minutą ciszy.

Uroczystość uświetnił występ artystyczny uczniów Szkoła Podstawowa nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku pod kierownictwem Macieja Hacia.

Po występie nastąpiło wyprowadzenie pocztów sztandarowych i zakończenie obchodów 81 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Cmentarz w Sudwie jest miejscem spoczynku wielu tysięcy jeńców wojennych Stalagu I B Hohenstein. Bezimienne mogiły poległych przypominają nam o tragicznych wydarzeniach z tamtego okresu.

Uroczystość przygotował Referat Promocji i Muzeum Historii Olsztynka.