Strona Olsztynka

Festiwal Sieci Miast Dobrego Życia w Olsztynku
Dodano: 22-05-2013 | Promocja Gminy | wyświetleń: 9338
grafika
Galerie:
grafika
Dodano: 22-05-2013
Promocja Gminy
Ilość fotografii: 68

18 maja odbył się Festiwal Sieci Miast Dobrego Życia Cittaslow. Impreza organizowana była już po raz czwarty na Warmii i Mazurach. Tegorocznym gospodarzem tego wydarzenia był Olsztynek.

Imprezę, dzień wcześniej, poprzedziło Krajowe Zebranie Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow, które dokonało wyboru Krajowego Komitetu Koordynującego. W skład Komitetu wszedł burmistrz Artur Wrochna. Wybrano również Koordynatora Krajowego, którym ponownie został burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Artur Wajs.

W sobotę już od rana olsztynecki rynek zastawiony był stoiskami. Obok miast zrzeszonych w Cittaslow prezentowali się również rzemieślnicy oraz wytwórcy żywności naturalnej i tradycyjnej zrzeszeni w sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”.

Mieszkańcom spodobało się barwne stoisko promocyjne Urzędu Miejskiego, gdzie na dzieci czekały atrakcyjne nagrody w konkursie wiedzy o Olsztynku, ale również Muzeum Budownictwa Ludowego, Huty Szkła Artystycznego (wykonawca szklanych ślimaków wręczanych przybyłym delegacjom) i Gospodarstwa Rybackiego „Szwaderki”. Pomysłowi okazali się przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Olsztynku rozdający słodkości w kształcie ślimaka.

Dużym wydarzeniem medialnym była realizacja programu TVP Olsztyn na żywo w ramach „Akcji Lato”. Relację przekazywało Polskie Radio Olsztyn, a stoisko miał również „Nasz Olsztyniak”. Prawdziwymi gwiazdami telewizyjnymi okazali się „Mali bębniarze”, kapela ludowa „Śparogi” i pokazy kulinarne  przygotowane przez restauracje „Z Zielonym Piecem” i „Karczmę w Skansenie”.

Część artystyczną, na scenie festiwalowej, rozpoczęły tradycyjnym polonezem dzieci z Przedszkola Miejskiego w Olsztynku. Następnie prezentowały się zespoły i wokaliści z miast sieci Cittaslow oraz z Obwodu Kaliningradzkiego. Młodzi Rosjanie, wspólnie ze Szkołą Podstawową w Elgnówku, przygotowali stoisko informatyczne i robotów z klocków lego.  

Odbywały się również liczne konkursy z nagrodami. Największy aplauz wzbudził I Olsztynecki Konkurs Jedzenia Jagodzianek. Ustanowiono rekord: 7 pysznych bułek w ciągu 4 minut. Oczywiście nagrody ufundowała Cukiernia „Jagodzianka”. Konkurs ten prawdopodobnie będzie kontynuowany w czasie Dni Olsztynka. Ponieważ w logo Cittaslow występuje ślimak wielkim powodzeniem cieszył się konkurs na najwolniejszą jazdę na rowerze. W zdumienie wszystkich wprawiły dwa przepiękne ślimaki wykonane – w ramach konkursu na „Ekologicznego ślimaka” – przez dzieci, rodziców i nauczycieli naszego Przedszkola.

Radosnym przeżyciem dla licznych mieszkańców i gości było wspólne zdjęcie z wieży ratusza wykonane przez cenionego fotografa Janusza Dęgę. Wisienką na torcie był wieczorny występ zespołu „Zbigi Band” wykonującego światowe przeboje w stylu funky.

Na terenie zamku można było spróbować dań regionalnych przygotowanych przez olsztyneckie restauracje „Z Zielonym Piecem”, „Jagiełek” i „Karczmę w Skansenie”. Zaplecze kuchenne oraz pomoc zapewnili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół im. K.C. Mrongowiusza.

Równolegle w Salonie Wystawowym Muzeum Budownictwa Ludowego odbywała się doroczna konferencja pt. „Cittaslow – nowe trendy rozwoju małych miasteczek w Europie oraz na świecie”.  Licznie zgromadzonych gości powitał burmistrz Artur Wrochna a w miły nastrój swoim występem wprowadził Olsztynecki Chór Kameralny prowadzony przez Marię Gronkiewicz. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow na czele z sekretarzem generalnym Pier Giorgio Oliveti’m (Włochy) i wiceprzewodniczącą Andreą Mearns (Wielka Brytania). Swoje wystąpienie pt. „Cittaslow a terytorialny wymiar strategii europejskich na lata 2014-2020” zaprezentował również członek Międzynarodowego Komitetu Naukowego Cittaslow, prof. dr hab. Krzysztof Skalski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W trakcie konferencji sekretarz Pier Giorgio Oliveti  wraz wicemarszałkiem Jarosławem Słomą przekazali Burmistrzowi Lubawy certyfikat potwierdzający przynależność do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow.

Słowa uznania należą się głównemu organizatorowi festiwalu Miejskiemu Domowi Kultury w Olsztynku. Dyrektor Katarzyna Waluk wraz z gronem pracowników i licznymi wolontariuszami, w tym niezawodnym Bractwem Rycerskim Konwentem św. Piotra w sposób perfekcyjny poradziła sobie z przygotowaniem imprezy na najwyższym poziomie. Wszystkim spodobał się zwłaszcza pomysł, ażeby Festiwal miał swoją maskotkę. Pomarańczowego ślimaka pokochały nie tylko dzieci!

Silnych wrażeń dostarczyło nocne zwiedzanie Skansenu, gdzie powiało nie tylko chłodem, ale również grozzzą. Wszystko za sprawą „Nocnego we wsi straszenia” w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

Koordynatorem całego przedsięwzięcia był Departament Polityki Jakości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, kierowanym przez Igora Hutnikiewicza.

Olsztynek, jako gospodarz Festiwalu, znakomicie wykorzystał okazję do zaprezentowania własnych dokonań i walorów.

Festiwal Cittaslow organizowany był w ramach projektu  „Cittaslow – sieć miast Warmii Mazur i Powiśla stawiających na dobrą jakość życia” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

 

Linki TVP Olsztyn:

Informacje 

Akcja Lato cz. 1

Akcja Lato cz. 2

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 08-06-2018  Promocja Gminy
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 13-06-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 38