Strona Olsztynka

Zygmunt Jatczak Kawalerem Orderu Legii Honorowej
Dodano: 07-07-2017 | Promocja Gminy | wyświetleń: 2581
grafika
Galerie:
grafika
Dodano: 07-07-2017
Promocja Gminy
Ilość fotografii: 58

7 lipca okazał się bardzo wyjątkowym dniem dla naszego miasta. Mieszkaniec Olsztynka – Zygmunt Jatczak otrzymał zaszczytne wyróżnienie z rąk Attaché Obrony Ambasady Francuskiej płk Rolanda Delawarde. Order Narodowy Legii Honorowej jest najwyższym odznaczeniem nadawanym przez państwo francuskie. Pan Zygmunt został odznaczony insygniami w randze kawalera.

 - … Pana życie jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków. Głęboko wierzymy, że wielu mieszkańców naszej gminy czerpie z niej obficie drogocenne wartości dziedzictwa historycznego. Pana doświadczenie życiowe, szlachetność oraz walka o wolną i niepodległą Polskę budzą nasze najwyższe uznanie i podziw. Przekazując młodemu pokoleniu wspomnienia o tych niezwykle ważnych wydarzeniach historycznych, których był Pan uczestnikiem i świadkiem pozwolą ocalić od zapomnienia przeszłość i tym samym kształtować naszą polską tożsamość. - Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna.

Zygmunt Jatczak (ur. 1 stycznia 1924 roku w Warszawie) to żywa legenda Armii Krajowej jak i Legii Cudzoziemskiej. Powstaniec Warszawski, żołnierz Batalionu „Miotła” i żołnierz Legii w Indochinach. Wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Walecznych za Powstanie oraz Medaille Militaire za Indochiny. Honorowy członek Stowarzyszenia byłych żołnierzy i przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce, uhonorowany wyróżnieniem „Zasłużony dla Olsztynka” i przede wszystkim od 55 lat mieszkaniec Olsztynka.

- … Legionisto pierwszej klasy, Zygmuncie Jatczak, Pana historia jest przykładem dla młodych żołnierzy, ponieważ do końca pełnienia służby wojskowej służył Pan z honorem i wiernością Legii Cudzoziemskiej, swojemu przełożonemu i Francji.

Mam dziś zaszczyt wręczyć Panu te insygnia, które świadczą o wdzięczności Francji dla jednego z tych żołnierzy, który jej służył z bezgranicznym oddaniem. – attaché wojskowy płk Rolanda Delawarde.

W wydarzeniu w magistracie uczestniczyli: Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie płk Tomasz Ciechacki, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Olsztynie ppłk Mariusz Sztorc, Zarząd Stowarzyszenia Tradycji Wojska Polskiego - płk Stefan Gojło, ppłk Witold Maj, ppłk Grzegorz Słomkowski, Prezes Stowarzyszenia byłych żołnierzy i przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce Zbigniew Truszczyński wraz z członkami stowarzyszenia, m.in. Krzysztofem Schrammem, autorem książki opisującej wspomnienia Zygmunta Jatczaka, Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna, Radni Rady Miejskiej w Olsztynku, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej w Olsztynku, szefowie jednostek samorządowych oraz dyrektorzy szkół z terenu Gminy Olsztynek, rodzina i przyjaciele Pana Zygmunta.

Organizatorzy

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 13-06-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 38