Strona Olsztynka

„KATYŃ… ocalić od zapomnienia”
Dodano: 14-04-2017 | Promocja Gminy | wyświetleń: 1415
grafika

10 kwietnia 2017 r. w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku odbył się uroczysty apel poświęcony Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Apel ten był żywą lekcją historii. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego młodzież gimnazjalna wraz z nauczycielami odśpiewała hymn narodowy, a następnie wysłuchała wystąpienia pani dyrektor Ireny Jędruszewskiej, która przedstawiła bolesną historię Polaków i ich tragiczne losy, gdy Polska znalazła się pod okupacją niemiecką i sowiecką.

W czasie wybuchu II wojny światowej Polacy – elita społeczeństwa: oficerowie, nauczyciele, prawnicy, duchowni, naukowcy zostali aresztowani i wywiezieni do wielu obozów w Związku Radzieckim, m.in. do Katynia. Tam zostali zamordowani strzałem w tył głowy. Ich rodziny wywieziono do Kazachstanu lub na Syberię, skąd nie było szans powrotu do Polski. W roku 1940 wiele tysięcy oficerów polskich zginęło w bezimiennych zbiorowych mogiłach w lesie katyńskim. Chciano ukryć tę zbrodnię, wszystkie dowody miały zniknąć, ale 13 kwietnia Radio Berlin podało, że w pobliżu Katynia odkryto masowe groby polskich oficerów.

W 2008 roku Prezydent Polski Lech Kaczyński zainicjował Ogólnopolski Program Edukacyjny „KATYŃ… ocalić od zapomnienia”, który skierowany był do dzieci i młodzieży, nauczycieli, wychowawców, duszpasterzy, ludzi oświaty i edukacji, życia publicznego, którym bliska jest prawda i mądrość płynące z faktów historii. Celem programu było uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie 21 857 Dębów Pamięci. Każdy z nich miał upamiętnić konkretną osobę, która zginęła w Charkowie, Twerze, Katyniu. Gimnazjum wzięło udział w tym programie. Na terenie szkoły znajdują się dwa Dęby Pamięci. Jeden z nich posadzony został na dziedzińcu Gimnazjum im. Noblistów Polskich dnia 21 maja 2010 roku dla uczczenia pamięci porucznika Leona Łuczaka, zamordowanego strzałem w tył głowy w Charkowie w roku 1940 przez NKWD.

10 kwietnia 2010 roku wydarzyła się Katastrofa Lotnicza pod  Smoleńskiem, w której zginęła elita polskiego społeczeństwa: przedstawiciele polskiego rządu, duchowieństwa, armii, politycy, działacze społeczni, którzy lecieli samolotem do Smoleńska na uroczystą Mszę świętą upamiętniającą 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W Polsce ogłoszono Żałobę Narodową. W siódmym dniu Żałoby Narodowej dnia 16 kwietnia 2010 roku na dziedzińcu gimnazjum posadzony został  Dąb Pamięci. Drzewko wyhodowano z żołędzi dębu „Chrobry” poświęconych przez Ojca Świętego podczas pielgrzymki Leśników Polskich do Watykanu 28 kwietnia 2004 roku. W dniu 13 maja 2006 r. zostało posadzone przy obelisku Jana Pawła II w Olsztynku dla uczczenia pontyfikatu Papieża Polaka w rocznicę Objawień Fatimskich i cudownego ocalenia z rąk zamachowcy. W 2010 r. drzewko to przeniesiono na teren Gimnazjum im. Noblistów Polskich.

W czasie apelu młodzież w skupieniu obejrzała prezentację poświęconą tym tragicznym wydarzeniom, wysłuchała pieśni patriotycznych – „Szare Szeregi”, „Katyńskie łzy” -  w wykonaniu gimnazjalistów, a następnie udała się na dziedziniec szkoły, gdzie rosną dęby. Tam złożono kwiaty i chwilą ciszy uczczono tych, którzy zginęli w Katyniu i pod Smoleńskiem.  Pamięć historii żyje w każdym Polaku!

Danuta Salamon

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 13-06-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 38