Strona Olsztynka

Gminne obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości
Dodano: 13-11-2017 | Promocja Gminy | wyświetleń: 1486
grafika
Galerie:
grafika
Dodano: 14-11-2017
Promocja Gminy
Ilość fotografii: 21
grafika
Dodano: 14-11-2017
Promocja Gminy
Ilość fotografii: 53

11 listopada mieszkańcy miasta i gminy Olsztynek licznie wzięli udział w oficjalnych uroczystościach 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta za Ojczyznę w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa koncelebrowana przez ks. dziekana Stanisława Pietkiewicza.

We Mszy Świętej udział wzięły władze gminy Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Olsztynku Andrzej Wojda, radni oraz dyrektorzy placówek oświatowych, instytucji i zakładów pracy z terenu gminy, a także przedstawiciele pocztów sztandarowych i flagowych: Ochotniczej Straży Pożarnej w Olsztynku, Zespołu Szkół im. K. C. Mrongowiusza w Olsztynku, I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku, Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku oraz Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im św. Jana Pawła II w Olsztynku. Przed rozpoczęciem mszy delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi tablicami - Sybiraków i żołnierzy poległych na wszystkich frontach oraz jeńców stalagu IB Hohenstein. Na zakończenie zespół „Swojska Nutka” zaśpiewał tradycyjne polskie pieśni patriotyczne.

Po zakończeniu Mszy odbył się przemarsz ulicami miasta pod pamiątkowy obelisk, gdzie władze samorządowe oraz przedstawiciele wielu instytucji, policji, strażaków, straży miejskiej, leśników, szkół oraz olsztyneckich zakładów pracy i organizacji pozarządowych złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

W przemówieniu pod pomnikiem Burmistrz Olsztynka w swoim wystąpieniu wspominał o walce pokoleń patriotów o odzyskanie upragnionej niepodległości, którzy nie godzili się na niewolę. Przywołał bohaterów tamtych wydarzeń i twórców niepodległego bytu naszego państwa, wszystkich tych, którzy naród polski prowadzili po trudnej i znaczonej krwią drodze ku wolności i demokracji.

Dzień wcześniej w Sali Koncertowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy naszej gminy oraz władze samorządowe.

Na początek okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Artur Wrochna, w którym nawiązał do walk o wolną Polskę na polach bitew insurekcji kościuszkowskiej, kampanii napoleońskiej, powstania listopadowego i styczniowego oraz wszystkich frontach I wojny światowej. Korzyści przyniosły także działania podejmowane przez polityków, dyplomatów, kapłanów, artystów, nauczycieli, społeczników, przedsiębiorców, chłopów broniących swej ziemi, wreszcie polskich ojców i matek – strażniczek ognisk domowych, w których na co dzień pielęgnowana była wiara i polskość.

W dalszej części wystąpienia powiedział:

Dzięki przelewanej krwi, codziennemu trudowi, wysiłkowi intelektu milionów Polaków przez lata niewoli zachowana została substancja materialna i duchowa narodu – język, tożsamość, pamięć historyczna, duma narodowa i umiłowanie wolności. Dzięki temu Polacy, nie mając państwa, ocaleli jako naród: spełniły się słowa Mazurka Dąbrowskiego: „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”, które prowadziły Polaków przez długie lata zaborów. W krótkim czasie stworzyli państwo, do dziś będące dla nas wzorem wychowania patriotycznego i dynamiki rozwoju gospodarczego. Okazało się jednak wkrótce, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Polacy doświadczają w swych dziejach, że wolność należy stale pielęgnować i walczyć o nią nieustannie.

Na zakończenie Burmistrz Olsztynka powiedział:

W dniu dzisiejszym, tak uroczystym i wzniosłym, czcimy pamięć tych, którzy poświęcili i oddali w obronie Ojczyzny wolnej i suwerennej wartość najcenniejszą – własne życie. Nasi ojcowie, dziadowie i pradziadowie w ogniu walki o wolną Polskę wykuli potężne i stabilne fundamenty Polski Niepodległej. Jesteśmy z nich dumni, nieprzemijająco czcimy ich ofiarę i pamięć. Musimy zrobić wszystko, aby orzeł biały nigdy nie został ponownie zakuty w kajdany a idea niepodległości nie uległa zaprzepaszczeniu.

Burmistrz wspólnie z Przewodniczącym Rady Miejskiej wręczyli przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pamiątkowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” wyróżnionym rolnikom z naszej Gminy – Bożenie Kowalskiej oraz Ryszardowi Szostkowi.

Część artystyczną rozpoczął piękny polonez w wykonaniu olsztyneckich przedszkolaków.

Akademię uświetnił wystąp Chóru Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego w okolicznościowym programie: "Polska - Moja Ojczyzna. Koncert Pieśni Patriotycznych i Piosenek Wojskowych."

Obchody miały uroczysty, ale radosny charakter. Wspólne świętowanie to potrzeba serca i lekcja patriotyzmu dla wszystkich pokoleń Polaków.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 29-06-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 65