Strona Olsztynka

Olsztynek w międzynarodowej sieci Cittaslow
Dodano: 23-10-2012 | Promocja Gminy | wyświetleń: 6543
grafika

21 października w czasie trwania Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow w Novellarze we Włoszech burmistrz Artur Wrochna odebrał certyfikat przyjęcia Olsztynka do sieci Miast Dobrego Życia. Wspólnie z Olsztynkiem certyfikat odebrał podczas tej wyjątkowej uroczystości, również burmistrz Rynu.

Idea Cittaslow narodziła się w 1999 roku we Włoszech. Jej celem jest popularyzowanie szeroko pojętej filozofii dobrego, spokojnego życia w małych i średnich miastach do 50 tys. mieszkańców, które nie posiadają rozwiniętego przemysłu. Do Cittaslow należy przeszło 160 miasteczek z 25 krajów z całego świata. W Polsce do Cittaslow należą miasta położone na Warmii i Mazurach: Reszel, Lidzbark Warmiński, Biskupiec, Bisztynek, Nowe Miasto Lubawskie a także świeżo przyjęty Olsztynek i Ryn oraz Murowana Goślina z Wielkopolski.

Inicjatywa członkostwa w Cittaslow pojawiła się w Olsztynku już 8 listopada 2011 r. na posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych oraz Gospodarki i Budżetu Rady Miejskiej. Obie komisje ustaliły wspólne stanowisko wyrażenia woli podjęcia działań mających na celu przystąpienie do sieci miast Cittaslow. Owocem tych działań było podjęcie uchwały przez radę miejską w dniu 29 grudnia 2011 r. w sprawie przystąpienia Olsztynka do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow. Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.

Po przyjęciu uchwały rozpoczął się skomplikowany proces samooceny potencjału miasta starającego się o członkostwo. Praca nad samooceną oparta była na współpracy z biurem Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow z siedzibą w Departamencie Polityki Jakości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, udziale w warsztatach dla miast pretendujących do sieci, a także na współpracy z wyznaczonym miastem opiekunem z grona miast członkowskich. Za przygotowanie Olsztynka do przystąpienia do Cittaslow odpowiedzialne były władze Bisztynka. Efektem tych starań była wizyta Komisji Certyfikacyjnej i uznanie przez nią, iż Olsztynek spełnia wyznaczone warunki do członkostwa w sieci Cittaslow. 26 września 2012 r. Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow podjęła decyzję za udzieleniem rekomendacji dla miasta Olsztynek w sprawie przyjęcia w poczet członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow. Zwieńczeniem starań było przyznanie certyfikatu członkowskiego. W czasie trwania Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow w Novellarze (Włochy) w dniu 21 października Pan Artur Wrochna, Burmistrz Olsztynka, odebrał z rąk Gian Luca Marconiego – Prezydenta Międzynarodowej Sieci Cittaslow, zaszczytny dokument.

Przynależność do organizacji jest niewątpliwie silnym bodźcem do promocji miasta zarówno w kraju, jak i na całym świecie dzięki ogólnie rozpoznawalnemu logu łączącym miasteczka Cittaslow. Zobowiązaniem jest stworzenie marki dla lokalnej społeczności oznaczającej używanie nowoczesnych technologii w harmonii z kultywowaniem tradycji, kultury i historii w celu stworzenia przestrzeni miejskiej – miejsca idealnego do życia.

 Karol Kijkowski

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 15-06-2018  Promocja Gminy
grafika
Wprowadzono: 08-06-2018  Promocja Gminy
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 13-06-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 38