Strona Olsztynka

Nowe oblicze dworca PKP w Olsztynku
Dodano: 10-02-2017 | Promocja Gminy | wyświetleń: 5888
grafika

Dworce kolejowe – stare, zaniedbane, odstraszające podróżnych – zaczęły zmieniać swój wygląd przeobrażając się w architektoniczne perełki, inne obiekty zachwycające nowoczesnością, bardziej funkcjonalne i przyjazne podróżnym oraz stwarzające możliwość zaadaptowania niezagospodarowanych pomieszczeń na potrzeby lokalnej społeczności.

Na przełomie kilku lat PKP S.A. zainicjowała na szeroką skalę program modernizacji dworców kolejowych w Polsce, na których remont środki w głównej mierze pochodzą z Funduszy Unijnych. Wśród nich znalazł się również dworzec kolejowy w Olsztynku, który ma zostać zmodernizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej do końca 2018 roku. 

W dniu 8 lutego w Urzędzie Miejskim w Olsztynku odbyły się WARSZTATY KREATYWNE dotyczące modernizacji dworca w Olsztynku, będące pierwszym etapem konsultacji społecznych realizowanym jeszcze przed przystąpieniem do prac projektowych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalnych społeczności, organizacji pozarządowych, grupy interesariuszy oraz władze samorządowe, natomiast ze strony PKP S.A. znalazły się osoby bezpośrednio odpowiedzialne za przygotowanie przedsięwzięcia. Z informacji uzyskanych od PKP S.A. wiadomo, że zadanie przygotowania całej niezbędnej dokumentacji dla inwestycji w Olsztynku zostanie powierzone konsorcjum dwóch firm: TPF oraz Decorum Architekci.

Jak podkreśla PKP, głównym celem realizowanych inwestycji jest jak najlepsze dostosowanie dworców do potrzeb pasażera i zapewnienie najwyższych standardów obsługi (w tym dla osób niepełnosprawnych) oraz zmiany w zakresie zagospodarowania i sposobu użytkowania gruntów i budynków, zbędnych z punktu widzenia działalności Grupy PKP, a jednocześnie mogących służyć lokalnej społeczności. Podjęcie konsultacji pomiędzy PKP S.A. a samorządem oraz mieszkańcami ma na celu wspólne tworzenie lepszej jakości przestrzeni lokalnej, w której mieszkańcy czują się dobrze, a „nowe miejsca” są przyjazne, nowoczesne i atrakcyjne.

Podczas spotkania uczestnicy mogli swobodnie przedstawić swoje oczekiwania i uwagi w stosunku do ram funkcjonalno-użytkowych inwestycji. I tak wśród funkcji związanych z obsługą podróżnych najczęściej powtarzały się m.in. poczekalnie dla podróżujących, kasy bądź biletomaty, szafy do przechowywania bagaży, punkt informacji przesiadkowych/komunikacyjnych, toalety. Wśród funkcji związanych z ofertą komercyjną (handel, usługi itp.) uczestnicy warsztatów najczęściej wskazywali potrzebę stworzenia kawiarni „z ogródkiem”, sklepu z pamiątkami/upominkami, usytuowania automatów z kawą/napojami, strefę wi-fi, miejsc do ładowania telefonów komórkowych/tabletów czy też możliwości skorzystania z usługi hotelowej. Natomiast w sprawach związanych z obsługą potrzeb lokalnej społeczności najbardziej optymalnym rozwiązaniem okazało się m.in. zaadaptowanie pomieszczeń na potrzeby instytucji kultury (dom kultury), pomieszczeń dla organizacji pozarządowych, stworzenie sali widowiskowo-kinowej, siłowni/fitness, kręgielni. Znalazły się również propozycje stworzenia salonu wystawowego, makiet historycznych oraz tablic informacyjno-promocyjnych. Nie zabrakło także uwag dotyczących rozwiązań komunikacyjnych, a wśród nich m.in. budowy pętli autobusowej, przystanków, postoju taksówek, monitorowanych parkingów dla samochodów oraz rowerów. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również pomysł stworzenia wypożyczalni rowerów - zarówno tradycyjnych jak i z napędem elektrycznym. Mogłaby to być dobra alternatywa nie tylko dla mieszkańców, ale również dla odwiedzających gminę turystów, na których czekają piękne mazurskie szlaki rowerowe. Przedstawiciele PKP S.A. oraz biura projektowego z uwagą przysłuchiwali się „kreatywnym pomysłom” uczestników warsztatów oraz wspólnie z nimi omawiali możliwości zagospodarowania dworca oraz otaczającej go przestrzeni. Wszystkie pomysły i propozycje przedstawione przez uczestników spotkania zostały zebrane przez organizatorów z nadzieją, że jak najwięcej z nich znajdzie swoje odzwierciedlenie w „starym-nowym” dworcu oraz jego otoczeniu.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 15-06-2018  Promocja Gminy
grafika
Wprowadzono: 08-06-2018  Promocja Gminy
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 13-06-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 38