Strona Olsztynka

,,Międzygminna Corrida Ortograficzna” Waplewo 2018r.
Dodano: 25-06-2018 | Justyna Balicka | wyświetleń: 541
grafika
Galerie:
grafika
Dodano: 26-06-2018
Justyna Balicka
Ilość fotografii: 39

Rok dla Niepodległej

,,O ojczysta nasza mowo, coś zakwitła nam przed laty,

zakwitnijże nam na nowo, jako kwitną w lecie kwiaty”.

M. Kajka

 

,,Międzygminna Corrida Ortograficzna” Waplewo 2018r.

8 czerwca w ZS- P w Waplewie odbyła się ,,Międzygminna Corrida Ortograficzna”, która stanowiła podsumowanie projektu ,, Piękno i wyjątkowość języka ojczystego ważne dla każdego Polaka”- warsztaty dydaktyczne finansowane ze środków Urzędu Miasta w Olsztynku. Dzięki temu możliwe było zorganizowanie czterech konkursów ( ortograficznego dla klas IV-VII, kaligrafii dla klas IV-VII i klas II-III oraz plastycznego ,,Pomyśl, narysuj, zapamiętaj”. Uczestniczyło w nich 55 laureatów szkolnych konkursów z 6 szkół podstawowych: SP nr1 im. Noblistów Polskich i SP nr2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego z Olsztynka , SP im. Erwina Kruka z Elgnówka, SP im Stanisława Mikołajczyka z Rączek, SP im. Jana Pawła II z Mielna i ZS-P z Waplewa.

Jak zwykle, emocji było co niemiara, najwięcej przed pisaniem dyktand ,,najeżonych” trudnymi wyrazami i tekstów kaligraficznych, a potem podczas oczekiwania na ogłoszenie wyników. Uczestnicy konkursów mogli odprężyć się, posilić i wziąć udział w zabawach prowadzonych przez SU. Nauczyli się pląsów, szyfrowali i rozwiązywali sudoku, śpiewali wspólnie piosenki oraz wykonywali prace plastyczne. Uczniowie spędzili czas miło i przyjemnie, bawiąc się wspólnie i ucząc. Był to również jeden z elementów integracji rówieśników z różnych szkół.

Dyplomy oraz cenne nagrody książkowe wręczyli zwycięzcom: gość specjalny Burmistrz Olsztynka, p. Artur Wrochna oraz gospodarz dyr. ZS- P w Waplewie, p. Piotr Kolek.

A oto najlepsi w konkursie ortograficznym:

kl. VII

I m-ce ZS-P Waplewo,

II m-ce SP nr1 im. Noblistów Polskich

III m-ce SP nr1 im. Noblistów Polskich

kl. VI

I m-ce SP Rączki

II m-ce ZS-P Waplewo,

III m-ce SP nr2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego

kl.V

I m-ce ZS-P Waplewo

II m-ce SP nr2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego

III m-ce SP nr2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego

 

kl.IV

I m-ce SP nr2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego

II m-ce (ZS-P Waplewo,

III m-ce SP nr1 im. Noblistów Polskich

Jury przyznało także nagrody za kaligrafię w klasach IV-VII.

Najstaranniej teksty napisali uczniowie:

kl.IV - SP nr1 im. Noblistów Polskich z Olsztynka

kl.V- SP nr2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego z Olsztynka

kl.VI- SP im. Erwina Kruka z Elgnówka

kl.VII z ZS-P Waplewo

W konkursie kaligrafii w kategorii klas II-III zwyciężyli:

I m-ce SP im. Erwina Kruka z Elgnówka

II m-ce SP nr2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego

III m-ce SP nr2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego

 

Został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny ,,Pomyśl, narysuj, zapamiętaj”.Za oryginalne pomysły i estetykę wykonania jury nagrodziło troje uczniów:

 

I m-ce ZS-P Waplewo

II m-ce SP im. Jana Pawła II z Mielna

III m-ce ZS-P Waplewo

Jury przyznało także 9 wyróżnień, ponieważ prace plastyczne były oryginalne i pomysłowe. Były wyeksponowane na stelażach i stanowiły jeden z elementów dekoracji.
W tym roku wpłynęło ich aż 71.

Wszystkie szkoły otrzymały pamiątkowe statuetki. ,,Międzygminna Corrida Ortograficzna” była jednym z działań, które podjął ZS-P w Waplewie w związku z uczczeniem 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Cele projektu zostały zrealizowane. Wzięło w nim udział około 500 uczniów z 6 szkół, którzy uczestniczyli w warsztatach ortograficznych, kaligraficznych i plastycznych. Rozwinęli swoje umiejętności z zakresu pisowni ( poprawność ortograficzna i staranność zapisu).Popełniają mniej błędów, zwiększyli ,,czujność ortograficzną”. Przywiązują też większą wagę do starannego zapisu. Wykorzystują również skojarzenia rysunkowe do zapamiętania trudnych wyrazów, np. homonimów. Uczniowie mogli także spotkać się ze swoimi rówieśnikami z innych szkół i porównać umiejętności, uczestnicząc w konkursach. Nauczyciele wymienili doświadczenia i zaplanowali dalsze działania w tym kierunku w przyszłym roku szkolnym.

W dobie komputerów i telefonów komórkowych uczniowie często marginalizują znajomość prawideł ortograficznych i staranność pisania, zapominają o stosowaniu znaków diakrytycznych, a przecież należy dbać o język ojczysty. Jest on jednym z elementów naszej tożsamości narodowej i świadczy o szacunku do kraju. Uczniowie, którzy brali udział w tych konkursach, udowodnili, że znają tajniki trudnej polskiej ortografii oraz interpunkcji.

 

Organizatorzy składają podziękowania Radzie Rodziców za sfinansowanie poczęstunku dla uczestników ,,Międzygminnej Corridy Ortograficznej”.

Jolanta Rutkiewicz

 

Organizatorzy

ZS-P w Waplewie

i

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Okolic

,,Bądźmy Razem”

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 17-09-2018  Justyna Balicka
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 19-09-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 83