Strona Olsztynka

XIX Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Corrida Ortograficzna”
Dodano: 15-05-2018 | Justyna Balicka | wyświetleń: 768
grafika
Galerie:
grafika
Dodano: 15-05-2018
Justyna Balicka
Ilość fotografii: 20

Bądź z serca pozdrowiona,

Ojczysta święta mowo ! (...)

Tyś nasza twierdza, tarcza,

Opieka i obrona,

Ojczysta święta mowo,

Bądź z serca pozdrowiona !

LEOPOLD STAFF

11 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Noblistów Polskich odbył się XIX Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Corrida Ortograficzna”, podczas którego wyłoniony został Ortograficzny Mistrz powiatu olsztyńskiego. Było to swoiste święto języka ojczystego w naszej szkole.

W zmaganiach  na szczeblu powiatowym wzięło udział 20 uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego ze Stawigudy, ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dobrym Mieście, Gimnazjum Publicznego w Dobrym Mieście, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego z Olsztynka, z Gimnazjum im. Św. Jana Pawła II w Olsztynku oraz z naszej placówki.

Na wstępie w latynoskie klimaty naszych gości i torreadorów wprowadził występ Dagmary Michalak, która na wiolonczeli zaprezentowała nam ogniste tango. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście - p. Alicja Woźnicka – przewodnicząca  Komisji do Spraw  Społecznych Rady Miejskiej Olsztynku, pani Beata Bukowska – dyrektor SP 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego, pan Mirosław Obrębski – dyrektor Zespołu Administracji Szkół i Przedszkoli w Olsztynku.

Uroczystość poprowadziła pani Małgorzata Zapadka – nauczyciel naszej szkoły. Na początku spotkania prowadząca wspomniała o twórcy Corridy – panu Marku Domagalskim, który był wspaniałym wychowawcą wielu pokoleń młodzieży oraz znakomitym polonistą, którego zasługi są znaczące dla naszej gminy, powiatu i województwa.

Arcytrudny tekst dyktanda przygotował pan Wojciech Tański - konsultant Warmińsko - Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, który współpracuje z nami od wielu lat, dzieląc się swoją wiedzą oraz wspierając nas w różnych projektach. Tym razem tekst dyktanda nosił tytuł O tożsamości Polaka i nawiązywał do rocznicy stulecia odzyskania niepodległości. Dyktando zawierało wiele zawiłości ortograficznych i wymagało nie lada umiejętności, choć liczyło tylko 4, ale jakże obszerne, zdania.

Nasi torreadorzy doskonale sobie jednak poradzili z tym zadaniem. Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac ogłosiła, iż:

I miejsce zajął Jakub Kościelski z Gimnazjum Publicznego w Dobrym Mieście

II miejsce zajęła Amelia Trzaskowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dobrym Mieście

III miejsce zaś zajęła Lara Klein z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stawigudzie.

Ponadto, jak co roku został przyznany tytuł Mistrza Kaligrafii. Nagrodą za najładniejsze i najbardziej czytelne pismo jest piórko, które corocznie rzeźbi z tej okazji pan Andrzej Błaszczuk. W tym roku jury podjęło decyzję o przyznaniu dwóch takich tytułów. Mistrzami Kaligrafii zostały: Dagmara Michalak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich oraz Agata Chwaluczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego.

Dziewiętnasta edycja konkursu jest  doskonałym dowodem na to, że w dobie języka Internetu i ogromnej swobody językowej ortografia jest nadal istotna, a młodzieży zależy na zachowaniu poprawności zapisu. Jest to również swoisty dowód patriotyzmu, ponieważ dbanie o język ojczysty to dbanie o dobro narodowe. Bieżący rok jest szczególny dla wszystkich Polaków, świętujemy bowiem stulecie niepodległości. Nasz powiatowy konkurs doskonale wpisuje się w szereg działań związanych z Rokiem dla Niepodległej.

Za rok zaś czeka nas jubileuszowa XX CORRIDA ORTOGRAFICZNA, już czekamy z niecierpliwością na intrygujący i oryginalny tekst, który ponownie przygotuje dla nas pan Wojciech Tański.

Małgorzata Zapadka

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 17-08-2018  Promocja Gminy
grafika
Wprowadzono: 17-08-2018  Promocja Gminy
grafika
Wprowadzono: 23-07-2018  Justyna Balicka
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 13-08-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 23