Strona Olsztynka

Warmińsko - Mazurskie Dożynki Wojewódzkie w Olsztynku
Dodano: 19-09-2017 | Promocja Gminy | wyświetleń: 3001
grafika
Galerie:
grafika
Dodano: 19-09-2017
Promocja Gminy
Ilość fotografii: 101

Już po raz siódmy rolnicy z całego województwa warmińsko-mazurskiego przybyli do Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku, by wspólnie podziękować za tegoroczne plony.

Gospodarzem dożynek był Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, zaś współgospodarzami Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna i dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego Ewa Wrochna. W uroczystości wzięli udział - Posłowie na Sejm RP w osobach - Anny Wasilewskiej, Urszuli Pasławskiej oraz Janusza Cichonia, przedstawiciele - samorządu województwa, samorządów powiatowych i gminnych, instytucji działających w otoczeniu rolnictwa, uczelni wyższych, rolnicy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. W uroczystościach uczestniczyli również olsztyneccy radni z przewodniczącym Andrzejem Wojdą na czele.

Starostami tegorocznych dożynek byli rolnicy – Bożena Drózd z miejscowości Dąbrowy w gminie Rozogi oraz Roman Puchalski z miejscowości Oleśno w gminie Gronowo Elbląskie.

Długi barwny dożynkowy korowód składający się z ponad 30 wieńców z terenu województwa Warmińsko-Mazurskiego, przemaszerował przez aleję muzeum do zapełnionego przez mieszkańców i gości amfiteatru. Olsztynek reprezentował wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mierkach, w asyście kapeli ludowej Śparogi z MDK w Olsztynku, uczniów ze szkoły podstawowej w Elgnówku ubranych w barwne stroje ludowe oraz uczniów z Zespołu Szkół z Akademii Sportów Wodnych ACATUS w Olsztynku.

Mszę św. celebrował Ksiądz Arcybiskup Metropolita Józef Górzyński. W koncelebrze towarzyszyli mu kapłani z olsztyneckiego dekanatu – ks. Sławomir Piniaha, ks. Janusz Koniec, ks. Andrzej Zdziarski, ks. Janusz Koniec, ks. Andrzej Wiśniewski oraz ks. Michał Tunkiewicz.

Po uroczystej Mszy św. zaprezentowany został obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”.

Podczas oficjalnej części wygłoszone zostały przemówienia z podziękowaniami i życzeniami dla rolników. Ważnym elementem tegorocznych dożynek było także uhonorowanie rolników odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”. Uroczystość była także okazją do rozmów rolników oraz samorządowców na temat tegorocznych zbiorów.

Dużo emocji wzbudził konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Najlepszy okazał się wieniec z Jędrychowa gmina Kisielice. Na drugim miejscu uplasował się wieniec z miejscowości Skurpie w gminie Płośnica. Trzecie miejsce przypadło wieńcowi z Zalewa gmina Zalewo. W ramach konkursu przyznano również wyróżnienie dla wieńca z Mierek reprezentującego Gminę Olsztynek.

Podczas Dożynek Wojewódzkich odbył się również konkurs na najlepsze stoisko kół gospodyń wiejskich. Zwyciężyły Panie reprezentujące Koło Gospodyń Wiejskich w Lipowcu w gminie Szczytno. Wyróżnienie otrzymały także Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mierkach za stoisko, na którym prezentowały swoje wyroby.

Gwiazdą tegorocznych Dożynek Wojewódzkich był zespół BOYS, który przyciągną liczne grono widzów.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 17-08-2018  Promocja Gminy
grafika
Wprowadzono: 17-08-2018  Promocja Gminy
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 13-08-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 23