Strona Olsztynka

Konferencja Jubileuszu Emila von Bheringa.
Dodano: 30-06-2017 | Justyna Balicka | wyświetleń: 1972
grafika
Galerie:
grafika
Dodano: 30-06-2017
Justyna Balicka
Ilość fotografii: 22

W dniu wczorajszym w Salonie Wystawowym Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznego  odbyła się konferencja poświęcona jubileuszowi Emila von Bheringa. Konferencja zorganizowana została przed Urząd Miejski w Olsztynku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Mniejszości Niemieckiej w Olsztynku.

Zaproszonych gości przywitał Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna, który przedstawił historię wybitnego naukowca. Podczas konferencji swoje wystąpienie zaprezentował także Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński.

Emil von Behring to ważna postać w dziejach historii, badania tego wybitnego bakteriologa przyczyniły się do powstania szczepionek na choroby uważane wcześniej za śmiertelne. Był pierwszym uczonym, który otrzymał w 1901 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie surowicy antydyfterytowej. Dyfteryt, inaczej błonica, był chorobą śmiertelną, powodującą wielką liczbę zgonów wśród małych dzieci. Nieco wcześniej, wraz z Japończykiem Shibasaburo Kitasato, wynalazł surowicę przeciwtężcową.

Zaproszeni goście wysłuchali także koncertu kameralnego w wykonaniu zespołu Pro Musica Antiqua Leszka Szarzyńskiego wydarzenie to odbyło się w ramach cyklu koncertów: „Muzyka europejska w zabytkach i przyrodzie Warmii i Mazur”.

Po zakończeniu uroczystości o godzinie 18.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynku odbyła się msza święta w intencji mieszkańców i władz z okazji święta patrona miasta Św. Piotra.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 08-06-2018  Promocja Gminy
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 13-06-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 38