Strona Olsztynka

zaawansowane
baner BIP
baner Olsztynecki Budżet Obywatelski
baner Projekty Unijne
baner Olsztynek na facebook-u
baner Kanał Gminy Olsztynek na YouTube
baner Dziennik Ustaw / Monitor Polski
baner http://olsztynek.e-mapa.net/
baner Młodzieżowy Festiwal Filmowy Moja Przestrzeń
baner Miejski Dom Kultury
baner Elektroniczna Skrzynka Podawcza
baner 100 lat Skansenu w Olsztynku
baner
stat4u
Konferencja Jubileuszu Emila von Bheringa.
Dodano: 30-06-2017 | Justyna Balicka | wyświetleń: 909
grafika
Galerie:
grafika
Dodano: 30-06-2017
Justyna Balicka
Ilość fotografii: 22

W dniu wczorajszym w Salonie Wystawowym Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznego  odbyła się konferencja poświęcona jubileuszowi Emila von Bheringa. Konferencja zorganizowana została przed Urząd Miejski w Olsztynku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Mniejszości Niemieckiej w Olsztynku.

Zaproszonych gości przywitał Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna, który przedstawił historię wybitnego naukowca. Podczas konferencji swoje wystąpienie zaprezentował także Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński.

Emil von Behring to ważna postać w dziejach historii, badania tego wybitnego bakteriologa przyczyniły się do powstania szczepionek na choroby uważane wcześniej za śmiertelne. Był pierwszym uczonym, który otrzymał w 1901 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za odkrycie surowicy antydyfterytowej. Dyfteryt, inaczej błonica, był chorobą śmiertelną, powodującą wielką liczbę zgonów wśród małych dzieci. Nieco wcześniej, wraz z Japończykiem Shibasaburo Kitasato, wynalazł surowicę przeciwtężcową.

Zaproszeni goście wysłuchali także koncertu kameralnego w wykonaniu zespołu Pro Musica Antiqua Leszka Szarzyńskiego wydarzenie to odbyło się w ramach cyklu koncertów: „Muzyka europejska w zabytkach i przyrodzie Warmii i Mazur”.

Po zakończeniu uroczystości o godzinie 18.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynku odbyła się msza święta w intencji mieszkańców i władz z okazji święta patrona miasta Św. Piotra.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 09-08-2017  Justyna Balicka
grafika
Wprowadzono: 27-07-2017  Justyna Balicka
grafika
Wprowadzono: 24-07-2017  Justyna Balicka
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 19-09-2017   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 101