Strona Olsztynka

Żywa lekcja historii - spotkanie z Sybirakami
Dodano: 13-03-2017 | Promocja Gminy | wyświetleń: 1257
grafika
Galerie:
grafika
Dodano: 13-03-2017
Promocja Gminy
Ilość fotografii: 7

 3 marca 2017 roku uczniowie Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku spotkali się z członkami Związku Sybiraków w Olsztynku na nietypowej lekcji historii. Do szkoły przybyli: p. Regina Adamczyk, p. Tadeusz Cyronek, p. Włodzimierz Wróblewski oraz nauczyciel  historii i autor wielu książek o Olsztynku – p. Bogumił Kuźniewski. W spotkaniu uczestniczyli również: dyrektor  gimnazjum  p. Irena Jędruszewska , z –ca dyrektora p. Marek Bartkowski  oraz gościnnie uczniowie Zespołu Szkół w Olsztynku z nauczycielem  historii                 p.  Dorotą Kruślińską - Zyśk.

Na początku odsłuchano hymn Sybiraków a następnie  uczniowie gimnazjum: Katarzyna Kozłowska, Klaudia Wieczorek, Patryk Stańczak, Bogusław Szczepkowski
i Kacper Jasiński przygotowali krótki program, wprowadzający w tematykę  spotkania. Odczytali wspomnienia Sybiraków, od zsyłki poprzez życie codzienne, aż do powrotu na  ojczystą ziemię. Następnie goście opowiadali o swoich przeżyciach związanych z deportacją na Sybir. Były to bardzo  ciekawe, ale i smutne historie ludzi, którzy znaleźli się w czasie II wojny światowej poza granicami państwa polskiego. I nie raz, na wspomnienie „nieludzkiej ziemi” pojawiały się w oczach łzy wzruszenia.

Spotkanie wywarło na uczniach duże wrażenie. Historie Sybiraków zaciekawiły wszystkich i skłoniły do refleksji. Dziś trudno zrozumieć cele polityczne okupanta sowieckiego, ale na pewno nie wolno zapomnieć o cierpieniach Polaków.

Spotkanie przygotowały: p. Wioletta Kowalewska oraz p. Daria Sępkowska.

Oprac. Wioletta Kowalewska

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 08-06-2018  Promocja Gminy
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 13-06-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 38