Strona Olsztynka

Akcja „Bezpieczny lód - bezpieczne ferie 2017”
Dodano: 18-01-2017 | Promocja Gminy | wyświetleń: 4307
grafika
Galerie:
grafika
Dodano: 18-01-2017
Promocja Gminy
Ilość fotografii: 59

16 stycznia na plaży miejskiej Jeziora Jemiołowskiego już po raz piąty odbył się piknik edukacyjny dla najmłodszych „Bezpieczny lód - bezpieczne ferie 2017”. Wzięło w niej udział uczniowie i przedszkolaki z terenu naszej gminy oraz z gmin Stawiguda i Gietrzwałd. W ramach akcji propagującej zachowanie bezpieczeństwa w wolnym czasie szczególnie w okresie ferii zimowych najmłodsi mogli uczestniczyć w specjalnie przygotowanych dla nich pokazach ratunkowych współdziałających ze sobą służb: straży pożarnej, policji oraz pogotowia ratunkowego. Głównym przesłaniem akcji było utrwalenie w świadomości wszystkich, że nie ma bezpiecznego lodu na stawach, jeziorach i rzekach.

Imprezę rozpoczął burmistrz Artur Wrochna krótko opowiadając jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa na lodzie a edukowanie dzieci powinno odbywać się właśnie poprzez takie spotkania dostarczające praktycznej wiedzy. Jednocześnie zachęcił najmłodszych do korzystania z „Białego Orlika”, który zapewnia bezpieczne korzystanie z uroków zimy nie tylko w czasie ferii zimowych.

Dzieci i młodzież z zaciekawieniem obserwowały wspólną pracę wielu służb: straży pożarnej, policji i pogotowia w czasie akcji ratunkowych na zamarzniętym jeziorze. W programie festynu oglądający mogli podziwiać pokaz akcji ratowniczej na lodzie z użyciem poduszkowca policyjnego, naukę różnych metod udzielania pomocy osobie tonącej, pokaz akcji ratowniczej straży pożarnej przy użyciu specjalistycznego sprzętu, pokaz ratowników medycznych z nauką udzielania pomocy przedmedycznej, prezentacja i pokaz posłuszeństwa psów służbowych, nauka obrony przed agresywnym psem.

Niezwykłym zainteresowaniem uczniów cieszyło się również stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Olsztynek w ramach, którego, najmłodsi mogli poznać leśną faunę i florę a odpowiadając na zagadki mogli wykazać się wiedzą i zdobyć ciekawe upominki, w tym karmę dla ptaków.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkursach wiedzy z tematyki bezpieczeństwa i udzielania pomocy przedmedycznej i przyrodniczej z atrakcyjnymi nagrodami. Ponadto wszyscy uczniowie otrzymali okolicznościowe gadżety.

W trakcie trwania pikniku wszyscy uczniowie mogli zjeść ciepłą kiełbaskę, wypić gorącą herbatę i ogrzać się przy ognisku.

Zorganizowany festyn miał za zadanie uczyć określonych działań jakie należy podjąć w razie niebezpieczeństwa zagrożenia życia ludzkiego i przestrzegać przed nierozważnym zachowaniem  na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Dla dzieci było to ciekawe a zarazem pouczające spotkanie.

Należy pamiętać, że w przypadku zagrożenia starajmy się zachować spokój i próbujmy wezwać pomoc. Dzwoniąc pod nr 112 przedstawmy się, powiedzmy spokojnie, co się stało, podajmy miejsce, w którym jesteśmy. Czekajmy na przybycie pomocy, nie rozłączajmy się, zostańmy w stałym kontakcie telefonicznym z numerem alarmowym. Gdy zarwie się pod nami lód oszczędzajmy siły na wydostanie się z wody. Wyjście bez niczyjej pomocy o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie można znaleźć chwytu. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.

W przeprowadzony festyn zaangażowane były: Powiat Olsztyński, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Gmina Olsztynek, Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Komisariat Policji w Olsztynku, Straż Miejska w Olsztynku, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratowniczego, Państwowa Straż Pożarna w Olsztynie, Ochotnicza Straż Pożarna w Olsztynku, Nadleśnictwa Olsztynek, Nowe Ramuki i Jagiełek oraz Zespół Szkół im. K.C. Mrongowiusza w Olsztynku. Patronat medialny: TVP Olsztyn, Radio Olsztyn i „Gazeta Olsztyńska”.

Wszystkim organizatorom należą się podziękowania za pomysł i sprawną organizację przedsięwzięcia.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 15-06-2018  Promocja Gminy
grafika
Wprowadzono: 08-06-2018  Promocja Gminy
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 13-06-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 38