Strona Olsztynka

Warmińsko - Mazurskie Dożynki Wojewódzkie w Olsztynku
Dodano: 23-09-2016 | Promocja Gminy | wyświetleń: 5794
grafika
Galerie:
grafika
Dodano: 26-09-2016
Promocja Gminy
Ilość fotografii: 58
grafika
Dodano: 26-09-2016
Promocja Gminy
Ilość fotografii: 47

Rolnicy z całego województwa warmińsko-mazurskiego już po raz szósty przybyli do Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku, by wspólnie podziękować za tegoroczne plony.

Uroczystość w skansenie rozpoczęła się od powitania marszałka Gustawa Marka Brzezina – gospodarza Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich przez burmistrza Olsztynka Artura Wrochnę. Starostami tegorocznych dożynek byli Alina Lipowska z Tomarynek z Gminy Gietrzwałd oraz Szczepan Cichocki z Królikowa z Gminy Olsztynek.

W uroczystości poświęcenia plonów wzięli udział: Zbigniew Babalski – sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sławomir Sadowski – wicewojewoda warmińsko-mazurski, senatorowie i posłowie, Radni Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Miron Sycz, Ryszard Górecki – Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Ewa Wrochna – dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku, Samorządowcy z regionu w osobach: Starostów, Burmistrzów, Wójtów i radnych, Przedstawiciel Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej na czele z Prezesem Janem Heichel, przedstawiciele instytucji działających w otoczeniu rolnictwa, przedstawiciele uczelni wyższych, rolnicy i mieszkańcy wsi oraz mieszkańcy naszej gminy.

Długi barwny dożynkowy korowód składający się aż z 38 wieńców przemaszerował przez aleję muzeum do zapełnionego przez mieszkańców i gości amfiteatru.

Mszę św. celebrował Ksiądz Arcybiskup koadiutor Józef Górzyński. W koncelebrze towarzyszyli mu m. in. olsztyneccy kapłani – ks. Dziekan Stanisław Pietkiewicz, ks. Sławomir Piniaha, ks. Marian Midura, ks. Andrzej Wiśniewski oraz ks. Piotr Kaczmarczyk. We mszy uczestniczyli również ks. Michał Tunkiewicz oraz ks. Jan Hałuszka Proboszcz Parafii Grekokatolickiej w Olsztynie.

Po uroczystej Mszy św. zaprezentowany został obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Jedwabno”.

Podczas oficjalnej części wygłoszone zostały przemówienia z podziękowaniami i życzeniami dla rolników. Ważnym elementem tegorocznych dożynek było także uhonorowanie rolników odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”.

Uroczystość była także okazją do rozmów rolników oraz samorządowców na temat tegorocznych zbiorów.

Dużo emocji wzbudził konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwszym miejscem uhonorowano mieszkańców z miejscowości Nowe Siedlisko z Gminy Ostróda, drugie miejsce zajął wieniec wykonany przez mieszkańców Podleśna z Gminy Dobre Miasto a trzecie przez mieszkańców Skurpi z Gminy Płośnica. W ramach konkursu przyznano również wiele wyróżnień. Wieniec reprezentujący Gminę Olsztynek przygotowany został przez Koło Gospodyń Wiejskich w Mierkach znalazł się wśród wieńców wyróżnionych w konkursie.

Podczas części artystycznej, wystąpiły: Zespół Reszelanie, Zespół Pieśni i Tańca Perła Warmii. Gwiazdą wieczoru był występ Krzysztofa Krawczyka.

W czasie dożynek odbywała się impreza towarzysząca - XI Targi Chłopskie. Na odwiedzjących czekało wiele stoisk z rękodziełem artystycznym i kulinarnym. Olsztynek po raz kolejny zapewnił mieszkańcom oraz licznie przybyłym gościom ogrom niezapomnianych atrakcji.

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 17-04-2018  Promocja Gminy
1
2
3
4
5
6
Róg obrazka 1 Róg obrazka 2
grafika
Róg obrazka 3 Róg obrazka 4

Wprowadzono: 20-04-2018   Promocja Gminy
Liczba zdjęć: 15